Trwa ładowanie...
d1d8plt
depozyty

Grecja zapowiada zagwarantowanie całości depozytów bankowych

Państwo zagwarantuje całość depozytów bankowych w Grecji - oświadczył tamtejszy minister finansów i gospodarki Jeorjos Alogoskufis. Na razie nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach.
Share
d1d8plt

Minister podkreślił, że grecki system bankowy jest "całkowicie bezpieczny i wiarygodny" i zapewnił, iż "depozyty obywateli we wszystkich bankach działających w Grecji są absolutnie gwarantowane".

Agencja Associated Press pisze, że zgodnie z obecnymi przepisami rząd grecki gwarantuje depozyty do wysokości 20 tysięcy euro; w związku z kryzysem finansowym rozważa się podwyższenie sumy gwarantowanej do 30 tysięcy euro.

Jeden z przedstawicieli greckiego resortu finansów wyraził opinię, zastrzegając sobie anonimowość, że powszechne gwarancje ogłoszone przez ministra Alogoskufisa były raczej jego "politycznym komentarzem". Dodał, że obecnie grecki system bankowy nie jest zagrożony kryzysem.

d1d8plt

W czwartek prezydent Irlandii Mary McAleese podpisała ustawę, przewidująca państwowe gwarancje wszystkich depozytów w sześciu największych irlandzkich bankach przez dwa lata. Wzbudziło to zastrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące zasad uczciwej konkurencji i pomocy państwowej. Zaniepokojony jest też zwłaszcza Londyn w związku z obserwowanym już odpływem kapitału z Wielkiej Brytanii do irlandzkich banków. (PAP)

d1d8plt

Podziel się opinią

Share
d1d8plt
d1d8plt