Trwa ładowanie...

GUS: w maju spadły płace m.in. w budownictwie i górnictwie

W maju spadek płac obserwowano m.in. w budownictwie i górnictwie, a wzrost
m.in. w handlu detalicznym - wynika z opracowania GUS.

GUS: w maju spadły płace m.in. w budownictwie i górnictwieŹródło: © apops - Fotolia.com
d496wag
d496wag

W maju spadek płac obserwowano m.in. w budownictwie i górnictwie, a wzrost m.in. w handlu detalicznym - wynika z opracowania GUS.

"Przeciętne płace wzrosły w większości sekcji o znaczącym udziale w zatrudnieniu, najbardziej w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 6,6 proc.) oraz w administrowaniu i działalności wspierającej (o 6,0 proc.). Spadek płac obserwowano w sekcjach budownictwo (o 1,3 proc.) oraz górnictwo i wydobywanie (o 0,2 proc.)" - napisano w opracowaniu GUS.

"Spośród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu wyższe niż przed rokiem były wynagrodzenia m.in. w produkcji odzieży (o 7,7 proc.), magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 7,2 proc.), handlu detalicznym (o 6,1 proc.), w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz wyrobów z drewna korka, słomy i wikliny (po 5,3 proc.)" - dodano.

"Niższe niż przed rokiem były wynagrodzenia m.in. w działach: produkcja maszyn i urządzeń (o 2,6 proc. wobec wysokiego wzrostu przed rokiem), roboty budowlane specjalistyczne (o 2,1 proc.) oraz budowa budynków (o 1,3 proc.)" - napisano.

d496wag

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3699,67 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,3 proc., a w ujęciu miesięcznym spadło o 3,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w maju wzrosło o 2,5 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 2,7 proc.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-maj wzrosła o 0,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku, przy mniejszym o 1,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 2,6 proc.

(AS)

d496wag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d496wag

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj