Trwa ładowanie...

I po podatku liniowym. Bogaci zapłacą za kryzys

Słowacka lewica zamierza opodatkować najbogatszych, aby ponosili koszty kryzysu. Premier Robert Fico przedstawił w parlamencie założenia programowe swojego gabinetu. Opozycja zapowiada ostrą krytykę.

I po podatku liniowym. Bogaci zapłacą za kryzysŹródło: Jupiterimages
d15b7yx
d15b7yx

Słowacka lewica zamierza opodatkować najbogatszych, aby ponosili koszty kryzysu. Premier Robert Fico przedstawił w parlamencie założenia programowe swojego gabinetu. Opozycja zapowiada ostrą krytykę.

Głównym celem lewicowego gabinetu ma być stabilizacja finansów publicznych i obniżenie deficytu budżetowego w bieżącym roku do 4,6 procent PKB. Docelowo deficyt zostanie obniżony do 3 procent PKB w roku 2013.

Robert Fico rezygnuje z 19-procentowego podatku liniowego i wprowadzi nową stawkę podatkową dla najbogatszych. - Nie możemy krzywdzić obywateli z niskimi dochodami - oświadczył premier dodając, że "za uzdrowienie finansów publicznych powinni odpowiadać silni i bogaci".

Stawka "podatku od luksusu" zostanie ustalona przez zespół doradców różnych środowisk społecznych i zawodowych, tzw. Radę Solidarności i Rozwoju.

d15b7yx

Rząd planuje również opodatkować banki i wprowadzić podatek od transakcji finansowych. Obecnie podatek, który płacą instytucje finansowe, wynosi 0,4 proc. i należy do największych w Unii Europejskiej. Fico zapowiada, że wzrośnie on do 0,6-07 proc.

Lewicowy gabinet chce także łagodzić skutki kryzysu odczuwane przez obywateli Słowacji, wspierać rozwój gospodarki i obniżyć wysoką stopę bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Premier podkreślił, że "Słowacja nie idzie drogą oszczędności z powodu wytycznych Unii Europejskiej, ale po to, by zachować wiarygodność na międzynarodowych rynkach finansowych". Podkreślił konieczność ściślejszej współpracy z Unią i zdecydowanej walki z korupcją.

Opozycja zapowiedziała, że podda program rządu ostrej krytyce. Debata na ten temat rozpocznie się w czwartek, ale już teraz wiadomo, że lewica uzyska wotum zaufania, ponieważ ma poparcie 83 posłów w 150-osobowym parlamencie.

d15b7yx

Obserwatorzy podkreślają, że kondycja słowackiej gospodarki po dwóch latach rządów liberalno-prawicowej ekipy premier Ivety Radiczovej jest w dobrym stanie. W roku 2011 Słowacja odnotowała 3,5-procentowy wzrost gospodarczy, a całkowite zadłużenie wynosi 41 proc. PKB, a zatem zdecydowanie poniżej średniej unijnej.

Ugrupowanie Roberta Fico, SMER, wygrało 10 marca przedterminowe wybory parlamentarne rozpisane po upadku rządu Radiczovej.

SMER utworzył samodzielnie rząd, a 4 kwietnia Robert Fico został premierem Słowacji.

Fico, prawnik z wykształcenia, docent Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie, stał już na czele słowackiego rządu w latach 2006-2010.

Andrzej Niewiadowski

d15b7yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15b7yx