Trwa ładowanie...
d3wuesp

IKE wkrótce stracą sens

Istnienie Indywidualnych Kont Emerytalnych jest zagrożone. Rząd musi jak najszybciej zachęcić przyszłych emerytów do odkładania pieniędzy na starość.
Share
IKE wkrótce stracą sens
Źródło: Jupiterimages
d3wuesp

Podatki Konieczne są nowe rozwiązania dla oszczędzających na emeryturę

Jeśli rządowy plan zniesienia podatku Belki od lokat zostanie zrealizowany, trzymanie pieniędzy na Indywidualnych Kontach Emerytalnych straci sens. Będą one tak samo traktowane jak oszczędności w banku.

- _ Jeśli nie zostaną wprowadzone inne zachęty dla oszczędzających, to zniesienie taksy Belki będzie oznaczało likwidację IKE _- ocenia Agnieszka Rowińska, kierownik ds. produktów inwestycyjnych w PZU Życie. Przedstawiciele instytucji oferujących konta emerytalne potwierdzają, że trzeba zastosować nowe rozwiązania, które skuszą rodaków do odkładania na przyszłość.

d3wuesp

- _ Polacy powinni mieć prawo do lokowania na IKE co najmniej 12 tys. zł rocznie i odliczania poniesionych wydatków od dochodu. Wtedy dopiero odczują, że jest to ułatwienie ze strony rządu _- twierdzi Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych. Taki system, jak zauważa, bardzo dobrze przyjął się w innych państwach.

Eksperci już wcześniej zwracali uwagę, że wprowadzone kilka lat temu rozwiązania dotyczące IKE są niewystarczające. - _ Szczerze mówiąc, zawsze twierdziliśmy, że zwolnienie z podatku Belki powinno być tylko jedną z zachęt, które oferuje ustawodawca _- mówi Dorota M. Fal, dyrektor departamentu ubezpieczeń na życie w Generali.

Państwo musi promować odkładanie pieniędzy na emerytury, bo, jak przewiduje rząd, pierwszy filar (ZUS) i drugi (OFE) nie zapewnią nam godziwych świadczeń na starość.

Anna Pietrasik

d3wuesp

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

Polecamy:
» Forum poświęcone emeryturom

d3wuesp

Podziel się opinią

Share
d3wuesp
d3wuesp