Trwa ładowanie...
dz0i0fn

Impexmetal

Najnowsze informacje
staleo.pl
Źródło: staleo.pl

Impexmetal to przedsiębiorstwo działające w branży przemysłu metalowego od ponad 60 lat, obecnie funkcjonuje w ramach Grupy Kapitałowej Boryszew.

Historia

Impexmetal powstał w 1951 roku, był wtedy przedsiębiorstwem państwowym zajmującym się handlem na rynku metali kolorowych, ich półfabrykantów i łożysk. W latach 70. spółka rozpoczęła inwestycje na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME).

Przekształcenie Impexmetalu w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa miało miejsce w 1995 roku. Dwa lata później akcje Impexmetal S.A. trafiły na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

W 2005 roku Impexmetal S.A. dołączył do Grupy Kapitałowej Boryszew.

Działalność

Grupa Impexmetal S.A. zajmuje się przede wszystkim metalami nieżelaznymi – produkuje aluminium (blachy, taśmy), cynk (blachy, druty, anody, systemy rynnowe), mosiądz, miedź (rury, pręty, krążki monetarne, stopy odlewnicze), ołów. Jest też dystrybutorem łożysk.

Impexmetal zatrudnia około 2 tys. pracowników, posiada 5 zakładów produkcyjnych, bezpośrednio i pośrednio podlega mu ponad 20 spółek. Działania handlowe przedsiębiorstwa prowadzone są nie tylko na terenie Polski – gdzie Impexmetal współpracuje z ponad tysiącem firm – ale też na całym świecie. Dzięki ok. 270 partnerom zagranicznym spółka jest obecna na wszystkich kontynentach.

Struktura

Do Grupy Impexmetal należy ok. 30 spółek polskich i zagranicznych. Produkcją zajmują się ZM Silesia, Baterpol, WM Dziedzice i Hutmen, natomiast handlem i usługami Polski Cynk, FŁT Polska, FLT France, FLT Bearings, Metalexfrance, Flt & Metals i SPV Lakme Investment. Wśród pozostałych spółek znajdują się m.in. Baterpol, ZM Nieruchomości, Eastside Capital Investments czy S&I.

Główna siedziba Impexmetalu od 2016 roku znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 76 w Warszawie. Na czele zarządu spółki od maja 2012 roku jest Małgorzata Iwanejko, wcześniejsza prezeska spółek takich jak Zakłady Azotowe "Puławy" (2006), Boryszew ERG (2009–2012) i Boryszew (2007–2012). W zarządzie Impexmetalu zasiada też Jan Woźniak, a radzie nadzorczej przewodniczy Arkadiusz Krężel.

Właściciele

Większość akcji Impexmetalu posiada przedsiębiorstwo Boryszew S.A. (60,5 proc.) na czele z Romanem Karkosikiem. Znacząca liczba akcji (5 proc.) należy też do spółki Impexmetal S.A., natomiast reszta udziału w kapitale zakładowym (39,5 proc.) przypada pozostałym akcjonariuszom.

Giełda

Akcje Impexmetalu SA notowane są na GPW w Warszawie od 1997 roku. Spółka wchodzi w skład indeksu sWIG80.

Wartość rynkowa Impexmetalu w 2017 roku wyniosła około 896 mln zł.

dz0i0fn

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz0i0fn
dz0i0fn
dz0i0fn
dz0i0fn