Inauguracja działalności Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego

Dzisiaj zainauguruje działalność Komitet Obywatelski do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego. Założyciele Komitetu deklarują, że chcą odnosić się do propozycji rządowych i odpowiadać na nierzetelne zarzuty dotyczące kapitałowej części systemu emerytalnego.

Inauguracja działalności Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego
Źródło zdjęć: © AFP | GEORGES GOBET

- Chcą również zaproponować własne rozwiązania dotyczące całości funkcjonowania systemu w Polsce - wyjaśnia jeden z członków komitetu, Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Dodaje, że oszczędzanie w krytykowanych przez niektórych polityków i ekspertów Otwartych Funduszach Emerytalnych jest konieczne.

Ekspert wyjaśnia, że kiedyś na wypłatę świadczeń dla jednego emeryta pracowało sześć osób, dzisiaj są to trzy osoby, a w pokoleniu naszych dzieci będą już tylko dwie. Oznacza to, że przyszłe świadczenia powinny pochodzić w jednej trzeciej z oszczędności w OFE, a w dwóch trzecich - ze składek pokolenia dzieci, które będą pracowały, gdy przejdziemy na emeryturę.

Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że kwestie emerytalne są niezwykle ważne zarówno dla przyszłych świadczeniobiorców, jak i dla rozwoju kraju. Podkreśla, że stoimy przed bardzo ważnym wyborem - albo przestaniemy oszczędzać w OFE, co będzie oznaczać ograniczenie możliwości inwestowania w gospodarce, albo zlikwidujemy przywileje emerytalne.

Według Jeremiego Mordasewicza, politycy uważają, że mniejszą cenę zapłacą za ograniczenie oszczędzania w OFE niż za zlikwidowanie tych przywilejów. Tymczasem, zdaniem przedstawicieli Komitetu, należałoby wprowadzić powszechny system emerytalny dla wszystkich Polaków, co byłoby i sprawiedliwe i efektywne ekonomicznie. Jednocześnie twierdzą, że trzeba zachować oszczędzanie w OFE.

Podczas pierwszej konferencji prasowej Komitetu Obywatelskiego do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego (początek o godz. 11.00), ma być przedstawione wspólne oświadczenie jego członków.

W skład Komitetu, obok Jeremiego Mordasewicza, wchodzą między innymi: profesor Marian Wiśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Stanisław Gomułka - główny ekonomista BCC, profesor Mirosław Gronicki - były minister finansów oraz sędzia Jerzy Stępień - były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

finanseofeotwarte fundusze emerytalne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)