Trwa ładowanie...

Indeksy pod presją podaży

Wczorajsze silne obicie w USA daje spore nadzieje na powstrzymanie ostatnich spadków w Europie. Także w Warszawie inwestorzy rozpoczęli handel w bardzo dobrych nastrojach i indeks dwudziestu największych spółek zyskuje już ponad +0,8%.
Share
Indeksy pod presją podaży
Źródło: Thinkstockphotos
d1cw9r1

Główne indeksy w Europie zredukowały wzrosty z początku sesji. Na całym świecie dominuje pesymizm i nic nie wskazuje na to, że w najbliższych dniach może coś się zmienić.

Za oceanem bardzo słabe dane dotyczące sprzedaży detalicznej doprowadziły do wzmożonej aktywności sprzedających i indeksy w USA z godziny na godzinę zwiększały straty. Taką sytuację mieliśmy, aż do godziny 19 kiedy to po zejściu indeksu Dow JonesDow Jones (Zobacz notowania indeksu ») poniżej 16000 pkt. inwestorzy zaczęli kupować akcje.

Mimo tego, że wszystkie indeksy za oceanem zakończyły środową sesję na sporych minusach, to ostatnie godziny handlu mogą dawać nadzieję, że popyt da jeszcze o sobie znać. Z grona licznych hipotez próbujących wyjaśnić wczorajsze duże ruchy na Wall Street i na rynku długu w USA najbardziej prawdopodobna wydaje się ta związana z likwidacją dużych pozycji przez duże fundusze hedgingowe, które poniosły wczoraj potężne straty po informacjach, iż najprawdopodobniej nie dojdzie do fuzji dwóch gigantów z sektora ochrony zdrowia - Shire i AbbVie. Wg. różnych nieoficjalnych doniesień fundusze hedgingowe w wyniku potężnych strat na akcjach Shire musiały zamknąć inne pozycje. Były to przede wszystkim długie pozycje na akcjach innych spółek w USA (stąd silna przecena na Wall Street) i krótkie pozycje na amerykańskich obligacjach (stąd też silny wzrost ich cen i spadek rentowności 10-latek do 1,86% w pewnym momencie).

d1cw9r1

W Warszawie po wzrostowym otwarciu notowania indeksu dwudziestu największych spółek pozostają na poziomie bliskim wczorajszego zamknięcia. Wśród komponentów indeksu najsilniej zyskują AssecoPolAssecoPol (Zobacz notowania spółki »), PGNiGPGNiG (Zobacz notowania spółki ») oraz TauronPETauronPE (Zobacz notowania spółki »). Po przeciwnej stornie rynku znajdują się JSW, MBank oraz Kernel.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

d1cw9r1

Podziel się opinią

Share
d1cw9r1
d1cw9r1