Trwa ładowanie...
d4hmlqd

JSW

Najnowsze informacje
WP
Źródło: WP

Lider produkcji węgla koksowego w Unii Europejskiej, wytwarza też znaczne ilości koksu. Działa w branży górniczo-energetycznej od 1993 roku, dostarcza produkty głównie na rynek krajów Europy Środkowej, a w mniejszej skali również na rynek globalny. Przedsiębiorstwo zalicza się do największych pracodawców w Polsce.

Działalność

Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi działalność wydobywczą w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Do głównych produktów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo należy węgiel koksowy typu 35 oraz koks. Dzięki metanowi, produktowi ubocznemu wydobycia węgla, JSW uzyskuje też znaczne ilości energii elektrycznej, która stanowi ważne udogodnienie dla kopalni należących do spółki. JSW zużywa uzyskaą energię do zaspokojenia własnych potrzeb, co zapewnia firmie samowystarczalność energetyczną.

JSW SA sprzedaje produkty węglopodobne i koks na rynkach: polskim, słowackim, czeskim, niemieckim, austriackim, włoskim oraz indyjskim.

JSW sponsoruje klub siatkarski Jastrzębski Węgiel oraz hokeistów z JKH GKS Jastrzębie.

Historia

Jastrzębską Spółkę Węglową SA powołano do istnienia w 1993 roku, a w jej skład weszły kopalnie węgla kamiennego Borynia, Jastrzębie, Krupiński, Morcinek, Moszczenica, Pniówek i Zofiówka. Do 2006 roku trwała restrukturyzacja przedsiębiorstwa, w czasie której JSW SA między innymi zlikwidowała kopalnię Morcinek, przejęła kopalnię Budryk i założyła Koksownię Przyjaźń SA.

W kolejnych latach Jastrzębska Spółka Węglowa przeprowadziła kolejne zmiany w swoich kopalniach, organizując zakłady zintegrowane (m.in. kopalnię Jas-Mos). Istotny dla JSW okazał się 2011 rok, ponieważ spółka weszła wtedy na Giełdę Papierów Wartościowych.

W 2015 roku miał miejsce strajk górników z JSW, który przyniósł przedsiębiorstwu spore straty.

Struktura

Głównymi obszarami działalności JSW są górnictwo i produkcja koksu. Pierwsza linia biznesowa obejmuje wydobycie w kopalniach Budryk, Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Knurów-Szczygłowice i Pniówek. Działalność koksownicza opiera się na zakładach przemysłowych Radlin, Przyjaźń, Jadwiga i Dębieńsko. Grupa kapitałowa JSW posiada również 85 proc. akcji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych "Victoria".

W ramach Grupy JSW działają spółki Advicom, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, Jastrzębska Spółka Kolejowa, Jastrzębskie Zakłady Remontowe, JSW Koks, JSU, JSW Innowacje, JSW Szkolenie i Górnictwo, Zakład Przewozów i Spedycji "SPEDKOKS" oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji.

Siedziba główna JSW SA mieści się w Jastrzębiu-Zdroju przy al. Jana Pawła II 4.

Zarząd

Prezesem zarządu JSW na początku 2017 roku został Daniel Ozon. Na stanowiskach zastępczych znaleźli się Robert Ostrowski (ekonomia), Artur Dyczko (strategia i rozwój), Jolanta Gruszka (handel), Tomasz Śledź (kwestie techniczne) oraz Artur Wojtków (praca i polityka społeczna).

Giełda

JSW pojawiła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2011 roku, figuruje w indeksie WIG20, a od 2012 roku również indeksu Respect. Notowania JSW zaliczyły znaczny spadek w latach 2011–2015, ale od 2016 roku ponownie rosną. W posiadaniu 54,84 proc. akcji JSW jest Skarb Państwa.

W 2017 roku wartość rynkowa JSW wyniosła ok. 11,8 mld zł.

d4hmlqd

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hmlqd
d4hmlqd
d4hmlqd
d4hmlqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj