Interwencja banków centralnych nie zdołała poprawić nastrojów
Wczoraj główną informacją na rynku giełdowym była wiadomość o skoordynowanej akcji ośmiu
Wczoraj główną informacją na rynku giełdowym była wiadomość o skoordynowanej akcji ośmiu światowych banków centralnych, polegającej na obcięciu głównych stóp procentowych.
Koszt pieniądza został obniżony w Stanach Zjednoczonych, Eurolandzie, Anglii, Kanadzie, a także w Szwecji, Szwajcarii, Chinach oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Banki zdecydowały się na ten krok w celu ratowania sytuacji na rynkach finansowych. Bezpośrednio do decyzji przyczynił się zapewne dramatyczny przebieg wczorajszych sesji na światowych giełdach – rekordowe spadki w Japonii oraz gwałtowne, sięgające powyżej 5-8% straty indeksów europejskich. Interwencja banków centralnych poprawiła sytuację, ale nie na długo – tuż po decyzji indeksy skoczyły w górę, by po godzinie powrócić do poziomów z przedpołudnia. Paneuropejski FTSEurofirst 300 zakończył wczorajszą sesję 6,3% poniżej zera – przesadą byłoby zatem powiedzieć, że cięcia stóp procentowych wsparły indeksy w Europie, bardziej pasuje tu określenie, iż decyzja banków centralnych ograniczyła skalę ich spadków (szacunkowo o 2%). Wśród indeksów europejskich najlepiej radził sobie rodzimy WIG 20 – przed interwencją straty indeksu polskich blue chipów
sięgały nawet 5%, w czasie euforii natomiast WIG 20 był jednym z nielicznych indeksów, któremu udało się wyjść ponad poziom zera – ostatecznie zamknął się ze stratą na poziomie -1,3%.
Nieufnie w stosunku do skoordynowanej akcji banków centralnych odnieśli się również inwestorzy w Stanach Zjednoczonych – główny indeks Wall Street Dow Jones stracił wczoraj 2%. Nie najlepsze nastroje panowały także w Azji – japoński Nikkei 225 zniżkował dziś na zamknięciu o -0,5%.
Reakcja inwestorów na światowych giełdach wskazuje, iż rynku nie uspokoi się pojedynczymi interwencjami – inwestorzy czekają najprawdopodobniej na konkretny długoterminowy plan, który obejmowałby nie tylko działania monetarne – prowadzące do poprawy płynności i obniżki kosztu pieniądza, ale także gwarantowałby przeprowadzenie reform, zapewniających poprawę nadzoru nad systemem finansowym oraz przejrzystości działań instytucji finansowych.
Joanna Pluta
DM TMS Brokers S.A.