Inwestycje funduszy emerytalnych na rynku akcji

Na krajowym rynku akcji kwiecień przyniósł pogłębienie spadkowej tendencji, z jaka mieliśmy do czynienia w marcu bieżącego roku.

kwiecień 2005

Na krajowym rynku akcji kwiecień przyniósł pogłębienie spadkowej tendencji, z jaka mieliśmy do czynienia w marcu bieżącego roku.

Na wartości traciły wszystkie kluczowe indeksy, przy czym głębokość spadków zależała od wielkości spółek: WIG20 stracił w ciągu miesiąca aż -7% wobec -4,6% spadku MIDWIGu. Znaczna przecena w segmencie największych i najbardziej płynnych spółek sugerowała wysoką aktywność inwestorów zagranicznych po stronie sprzedających, co potwierdzały doniesienia z rynku walutowego o istotnym osłabieniu złotego wobec obu najważniejszych światowych walut.

W tej sytuacji nie dziwi -6% spadek wartości akcji, jakie w swoich portfelach posiadały fundusze emerytalne. Według stanu na 30 kwietnia OFE dysponowały papierami, których wartość wyniosła 19,9 mld PLN, z czego 0,47 mld PLN to akcje spółek notowanych poza warszawskim parkietem. W przypadku tej drugiej kategorii odnotowaliśmy dodatnią dynamikę zmiany (+0,14%), jednak wynikała ona wyłącznie z korzystnych dla inwestycji zagranicznych zmian wartości złotego wobec dolara i euro (+4,7%).

Kwiecień przyniósł dalszy spadek udziału OFE w kapitalizacji polskiej giełdy. Według naszych szacunków w końcu miesiąca było to 6,5% co oznacza spadek od szczytu we wrześniu 2003 roku o blisko 3 pkt proc.

Zmniejszenie wartości akcji przy jednoczesnym niewielkim wzroście zarządzanych aktywów musiał przełożyć się na zmniejszenie udziału tej kategorii lokat w aktywach. Według danych KNUiFE udział akcji w środkach zarządzanych przez fundusze emerytalne po raz pierwszy od lipca 2003 roku spadł poniżej granicy 30% i wyniósł 29,3%. Nieco niżej plasuje się udział liczony jako średnia arytmetyczna co sugeruje utrzymywanie wyższego zaangażowania w papiery udziałowe przez większe fundusze. W kwietniu zarządzający środkami na przyszłe emerytury wykazali się wyjątkową zgodnością w kwestii zmiany zaangażowania w akcje. Spadek ich udziału w aktywach zanotowaliśmy w przypadku wszystkich funduszy i w większości przypadków nie odbiegał on od średniego. Na największe cięcie zdecydowali się zarządzający OFE Pekao Pioneer, którzy mimo tego w dalszym ciągu utrzymują największą ekspozycję na rynku akcji. Najmniejsze ruchy miały miejsce w portfelach OFE Generali i Pocztyliona i dzięki temu w tym ostatnim przypadku udział akcji był
zbliżony do maksymalnego.

Według naszych obliczeń w kwietniu zarządzający funduszami emerytalnymi powiększyli grono chętnych sprzedać część z posiadanych akcji. Szacujemy, że przewaga akcji sprzedanych nad papierami dokupionymi do portfeli była po raz drugi z rzędu ujemna i wyniosła -175 mln PLN. W skali całego miesiąca przewagę po stronie popytu odnotowaliśmy w przypadku 5 zarządzających.

Zjawiska wyprzedaży akcji z portfeli nie potwierdzają informacje o zmianie zaangażowania OFE w poszczególnych spółkach. W kwietniu znaleźliśmy pięć takich informacji, a wszystkie mówiły o dokupieniu akcji przez zarządzających. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w dwóch zmiana dotyczyła łącznego stanu posiadania funduszu emerytalnego oraz firmy asset managment, co oczywiście uniemożliwia określenie, do kogo trafiły dokupione papiery. W pozostałych przypadkach sytuacja była już bardziej jednoznaczna choć oczywiście nie wszystkie, z posiadanych przez PTE AIG akcji Polmosu Lublin, musiały zostać kupione w kwietniu. Tomasz Publicewicz
Analizy Online Sp. z o.o.

Pełna wersja raportu w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>fundskanerfeakcje.pdf)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)