Trwa ładowanie...
irlandia

Irlandczycy uciekają z Zielonej Wyspy

Co tydzień ponad tysiąc osób decyduje się opuścić Irlandię. W ciągu dwóch lat z Zielonej Wyspy wyjedzie ponad 100 tys. osób.

Share
Irlandczycy uciekają z Zielonej Wyspy
Źródło: sxc.hu
dydaavm

Decyzja o wyjeździe z kraju jest przede wszystkim motywowana ciężką sytuacją finansową. Przeciągający się w Irlandii kryzys oraz perspektywa zwolnień jest głównym powodem wyjazdów. Eksperci szacują, że Zieloną Wyspę w ciągu dwóch lat opuści 100 tys. osób. Jest to więcej niż w 1989 roku, kiedy w punkcie kulminacyjnym recesji z Irlandii wyjechało 44 tys. osób.

Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych uważa jednak, że Irlandia będzie miała w tym roku wzrost gospodarczy na poziomie 1.6%. Pozytywnie na gospodarkę wpłynie także zwiększenie eksportu o 6%. Szacuje się jednak, że w związku z cięciami budżetowymi w tym roku zwolnionych zostanie 25 tys. osób. Obecnie bezrobocie wynosi ponad 13% i jest na rekordowo wysokim poziomie. Cztery lata temu wynosiło ono zaledwie 4.5%.

Specjaliści obawiają się jednak, że w perspektywie długofalowej tak wielka migracja młodych, wykształconych ludzi będzie miała tragiczne konsekwencje dla gospodarki. Młodzi absolwenci najczęściej decydują się na wyjazd do Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

(Magda D.)

dydaavm

Podziel się opinią

Share
dydaavm
dydaavm