Trwa ładowanie...
d30hhgv
chiny

Jak daleko Google posunie się w cenzurze internetu?

Internetowy gigant firma Google od siedmiu tygodni rozważa, czy wycofać się z Chin po serii cyberataków na firmę oraz użytkowników jej poczty mailowej. Firma prawdopodobnie chce znaleźć wygodny kompromis - móc dalej działać w Chinach, a jednocześnie wyjść z twarzą z oskarżeń o cenzurę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak daleko Google posunie się w cenzurze internetu?
(AFP)
d30hhgv

Tymczasem demokratyczny amerykański senator Dick Durbin wzywa do wprowadzenia ustawy nakładającej na firmy internetowe obowiązek poszanowania prawa użytkowników sieci do wolności słowa.

Wiceprezes firmy Google i wiceszefowa jej działu prawnego, odpowiedzialna m.in. za kwestie cenzury, Nicole Wong powiedziała, że Google wciąż rozważa "kolejny krok" wobec Chin.

Siedem tygodni wcześniej firma zagroziła całkowitym zerwaniem współpracy z Pekinem, po atakach hackerów, które przypuszczono z Chin oraz po ustaleniu, że tamtejszy cyberwywiad starał się uzyskać informacje z prywatnych kont poczty mailowej, należących do chińskich dysydentów.

d30hhgv

Gigant internetowy prowadzi jednak nieustanne rozmowy z chińskimi władzami, domagając się, by zrezygnował z wymogu blokowania dostępu do stron internetowych, które uznaje za "wywrotowe". Google stara się zapewne doprowadzić do sytuacji, w której mógłby nadal prowadzić operacje biznesowe w Chinach, tym razem jednak bez ustępstw wobec oficjalnej cenzury.

Postawę Google'a pochwalił senator Durbin, który zamierza przeforsować ustawę o "kodeksie postępowania" firm internetowych, które prowadzą interesy w krajach, gdzie wolność słowa jest ograniczana. Senator podkreślił nawet, że chciałby, by firmy, które nie "podejmą racjonalnych kroków na rzecz obrony praw człowieka" były karane sądownie.

d30hhgv

Podziel się opinią

Share
d30hhgv
d30hhgv