Trwa ładowanie...

Jak odnaleźć się w nowej firmie

Pierwsze dni w nowej firmie są rozstrzygające. To, jak w niej będziesz traktowany, zależy od tego, co powiesz i jak się zachowasz.

Share
Jak odnaleźć się w nowej firmie
Źródło: thinkstock
d3batjj

Zrób dobre wrażenie

- Miodowy miesiąc jest krótki – ostrzega Greg Welch, doradca w firmie rekrutacyjnej Spencer Stuart. - Wizerunek kształtuje się i utrwala w czasie pierwszych 100 dni. Jeśli dasz się poznać jako ciamajda, maruda lub bałaganiarz, choćbyś później stawał na głowie, prawdopodobnie już nigdy nie zmienisz opinii na swój temat.

Pokonaj nieśmiałość

- Ektrawertycy mają łatwiej. Osoby skryte wzbudzają nieufność – wskazuje Jacek Santorski, psycholog biznesu.

Powiedz więc coś o sobie swym nowym koleżankom i kolegom. Ale pamiętaj – twoja autoprezentacja nie może się składać z przechwałek. Po prostu nawiąż przyjazne relacje, aby współpracownicy nabrali przekonania, że nie będą mieli w tobie konkurenta, lecz towarzysza doli i niedoli.

d3batjj

Poznaj struktury i hierarchie

Nie lgnij do każdego, kto się do ciebie uśmiechnie. Może to być nieudacznik, z którym nikt nie chce rozmawiać. Albo szuja, która myśli, że znalazła naiwniaka. - Najpierw zrób wywiad środowiskowy. Poznaj formalne i nieformalne hierarchie. Dowiedz się, z kim warto trzymać, a kto się zupełnie nie liczy lub chce cię zwyczajnie wykorzystać – podpowiada Arkadiusz Boberek, doradca personalny z Warszawy.

Słuchaj i ucz się

- Pierwsze sześć tygodni to jedna wielka wycieczka polegająca na słuchaniu. Jesteś wielką gąbką, wchłaniającą wszystko, co tylko możesz w siebie zmieścić – mówi Beth Comstock z General Electric.

A Santorski dodaje: - Słuchanie, radzenie się kolegów starszych stażem i proszenie ich o informacje sprawia, że zyskujemy w ich oczach. Ludzie generalnie sprzyjają osobom, które kiedykolwiek wsparły w czymkolwiek.

Trzymaj język za zębami

Pod żadnym pozorem nie kłóć się z szefem. Na stawianie się przyjdzie jeszcze czas. Najpierw jednak musisz zdobyć szacunek, uznanie, autorytet. Po prostu musisz być kimś. - W pierwszych dniach pracy pokazałem kierownikowi, że na niczym się nie zna – wspomina Dariusz Nowak, agent ubezpieczeniowy z Gdyni. – Nie dość, że koledzy mnie nie poparli, to jeszcze uznali, że wychodzę przed szereg. Chociaż o facecie myśleli dokładnie to samo co ja.

Nie daj sobą pomiatać

Ostrożność – tak, uległość – nie. Jeżeli pozwolisz wejść sobie na głowę na początku, już do końca będziesz popychadłem.

- To tak jak z nowym nauczycielem. Uczniowie testują go, prowokują. Nie da się złamać -nabiorą do niego respektu, a jak ulegnie – lepiej niech poszuka sobie nowej szkoły albo zmieni zawód – tłumaczy psycholog Jacek Santorski.

MS/JK

d3batjj

Podziel się opinią

Share
d3batjj
d3batjj