Jak wykorzystać czas dojazdu do pracy - raport z naszej ankiety

Szczęśliwy ten, kto ma do pracy 10 minut spacerkiem. Większość z nas, ma jednak do pracy znacznie dale

Jak wykorzystać czas dojazdu do pracy - raport z naszej ankiety
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.09.2009 13:55

Szczęśliwy ten, kto ma do pracy 10 minut spacerkiem. Większość z nas, ma jednak do pracy znacznie dalej.

Niektórzy dojeżdżają nawet godzinę lub dłużej. Godzina dojazdów w jedną stronę, to w skali roku jakieś 16 pełnych dób. Całkiem sporo prawda? Kiedy zdarzyło mi się przez kilka miesięcy dojeżdżać do pracy ponad 40 km busem i przy okazji obserwować innych dojeżdżających. To co mnie najbardziej dziwiło, to fakt, że ludzie podczas drogi najczęściej nie robią nic. Kompletnie nic. Patrzą tępo w okno lub przysypiają i jakoś trudno mi uwierzyć, że z otępiałym (najczęściej) wyrazem twarzy prowadzą „w Czesiu” (wewnątrz siebie) bujny dialog wewnętrzny bądź trenują kreatywność. A przecież te 16 dób można wykorzystać efektywniej, rozwojowo, twórczo!

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl w dniach 22-25 września, wynika, iż 49 proc. osób, jadąc do pracy, słucha muzyki. Kolejne 21 proc. czyta książkę lub gazetę, natomiast 17 proc. układa plan dnia.

Rozmową przez telefon zajmuje się 7 proc. a buszowaniem po internecie za pomocą komórki lub laptopa zaledwie 2 proc. osób biorących udział w głosowaniu.

Najbardziej kreatywnie wykorzystuje czas 5 proc. głosujących, ponieważ uczy się języka angielskiego lub na egzaminy.

W sondażu wzięło udział 3497 internautów.

Co zatem robić, jeśli dojeżdżamy do pracy?

1. Audiobooki – tu wystarczy nam mp3 lub zwykły telefon i para słuchawek. W ciągu roku uda nam się dość poważnie wzbogacić swoją wiedzę o literaturze. Idealne rozwiązanie dla tych którzy twierdzą że „lubię czytać, ale nie mam na to w ogóle czasu”

2. Rozwijanie kreatywności * – przy okazji kilku postów dotyczących kreatywności podawałam wam kilka prostych ćwiczeń pozwalających rozwijać w sobie tę cechę. W autobusie czy tramwaju, również możemy kreatywność rozwijać – ćwiczenia na wyszukiwanie podobieństw między dwiema pozornie niezwiązanymi rzeczami czy ćwiczenia spostrzegawczości to tylko kilka z wielu przykładów, które nadają się do busa. *3. Sudoku/ krzyżówki – bus czy tramwaj, to również miejsce, w którym można zabrać się za krzyżówki, sudoku czy inne gry logiczne. Przy okazji poćwiczysz umiejętność koncentracji w trudnych warunkach (za Tobą posapujący dziadek, przed Tobą rozwrzeszczane dziecko, a obok kobieta, która prawdopodobnie kąpała się w perfumach 1 ml za 50 gr. Do tego jeszcze, wszystko się trzęsie, bo kierowca ma niespełnione marzenia o Nascar – jeśli rozwiążesz sudoku w tych warunkach, koncentrację masz opanowaną do perfekcji).

*4. Lista zadań do wykonania * – czas dojazdu do pracy może być również czasem w którym zaczniesz przygotowania do kolejnego dnia i zaczniesz ustalać priorytety pracy na dany dzień. Zapisywać listę możesz w notesie czy swoim telefonie.

5. Read it later / notebook – jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ważącego kilogram notebooka, możesz w trakcie dojazdów robić przegląd prasy z poprzedniego dnia. Wystarczy, że zainstalujesz sobie rozszerzenie Read It Later, które umożliwia czytanie zapisanych stron off line. (możesz też po prostu zapisać stronę jako plik)

Jeśli dojeżdżasz do pracy prowadząc samochód, to tak naprawdę, poza audiobookami nie pozostaje Ci wiele innych opcji – co nie zmienia faktu, że nauka języka obcego poprzez lekcje audio, czy ciekawa lektura to nieco mniej zmarnowany czas, niż słuchanie po drodze RMFki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)