Jaki kolor ubrania wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Od koloru bluzki czy koszuli może zależeć to, czy dobrze wypadniemy na rozmowie kwalifikacyjnej i otrzymamy pracę. Od tego jakich kolorów używamy na co dzień, może też zależeć nasz awans lub podwyżka
Od koloru bluzki czy koszuli może zależeć to, czy dobrze wypadniemy na rozmowie kwalifikacyjnej i otrzymamy pracę. Od tego, jakich kolorów używamy na co dzień, może też zależeć nasz awans lub podwyżka. Wnioski badaczy mogą wydać się przesadzone – bo o otrzymaniu pracy decydują przede wszystkim kwalifikacje - ale z pewnością, idąc na spotkanie z szefem, warto sobie pomóc doborem odpowiednich kolorów.
Ravie Meht i Rui Zhu udowodnili, że silny wpływ na motywację i poziom wykonywanych zadań w pracy, mają barwy. Według badaczy znaczenie kolorów budujemy poprzez skojarzenia. Czerwień kojarzy się z błędami i zakazami, ponieważ odnosimy ją do koloru długopisu, jakim posługują się nauczyciele i do znaków drogowych zakazu. Niebieski z kolei odnosi się do wody czy nieba, dlatego kojarzony jest z relaksem i uspokaja.
To, jakie barwy dobieramy w codziennym ubiorze, może więc wpłynąć na to, w jaki sposób zostaniemy odebrani przez otoczenie. A zatem w pracy z kolorem ostrożnie, bo - jak twierdzą styliści - może nam tak samo pomóc w rozwoju kariery, jak i zaszkodzić. Różowy, bywa odbierany jako infantylny, czerwony kojarzy się z agresją i może działać na naszego szefa jak płachta na byka, a czarny jest dość kontrowersyjny, ze względu na skojarzenie ze smutkiem, depresją i żałobą. Są jednak barwy bezpieczne w sferze zawodowej. Do takich zaliczamy szary czy brązowy. Jeśli chcemy „podkręcić” swój wizerunek, możemy posłużyć się żywszymi kolorami - na przykład żółcią.
Szary
Zdecydowanie najlepszy kolor i najbardziej lubiany przez kandydatów do pracy. Reprezentuje bowiem szyk i pewność siebie. Szary kostium czy garnitur nie zakłóca komunikacji między rozmówcami, nie rozprasza. Rekruter jest bardziej skupiony na tym, co masz do powiedzenia, niż na tym jak wyglądasz.
Czarny
Jest kolorem autorytetu i władzy. Popularny wśród kreatorów mody, bo sprawia że ludzie wyglądają szczuplej, młodziej i bardziej stylowo. Trzeba jednak uważać z nadmiarem czarnego w ubiorze. Jeśli przesadzisz, możesz wyglądać na osobę niedostępną.
Biały
Ponieważ jest jasny i pasuje praktycznie do wszystkiego, jest kolorem rozchwytywanym przez kreatorów. Zakładając biały strój na rozmowę kwalifikacyjną pokarzesz, że dbasz o czystość i prostotę.
Czerwony
Kolor miłości i pasji, kojarzony z intensywnymi emocjami i agresją. Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu, ta propozycja właśnie dla ciebie. Czerwień uosabia również władzę i wpływy. Jednak musisz uważać. Zbyt intensywny odcień może zaszkodzić niż przynieść korzyści. Sprawi, że zostaniesz odebrany jako choleryk wybuchający z byle powodu, który pragnie podporządkować sobie otoczenie.
Żółty
Kolor pogodny, słoneczny i przykuwający uwagę. Uważa się jednak, że noszący się na złoto ludzie marzą głównie o wartościach materialnych i przepychu. Żółty używany w nadmiarze jest symbolem złego smaku.
Zielony
Zielony symbolizuje świat przyrody i potrzebę wewnętrznej harmonii. Koi oczy, uspakaja i odświeża umysł. Ciemna zieleń utożsamiana jest z męskością, konserwatyzmem oraz dobrym zdrowiem.
Niebieski
Kolor nieba i oceanów. Symbolizuje osoby o twórczym sposobie myślenia i działania, ludzi nieszablonowych i kreatywnych. Doradcy zawodowi zdecydowanie rekomendują noszenie ubrań w tym kolorze. Dzięki niebieskiej marynarce pokażesz lojalność i opanowanie.
Fioletowy
To barwa królewska, która uosabia luksus. Nie polecamy jednak noszenia fioletowych ubrań na rozmowę o pracę, szczególnie mężczyznom. Utożsamiany jest bowiem z kobiecością i romantyzmem, a ponieważ rzadko występuje w naturze, może być postrzegany jako sztuczny.
Brązowy
Kolor ziemi, który symbolizuje stałość. Jeśli postawisz na ten kolor, będziesz odebrany jako osoba stabilna , otwarta i komunikatywna. Uważa się, że „brązowolubni” są świetnymi i niezwykle sumiennymi pracownikami.
JK,MD,WP.PL