Trwa ładowanie...

Jan Sebastian Bach bohaterem Google Doodle z okazji 334. rocznicy urodzin kompozytora

Jan Sebastian Bach był wybitnym kompozytorem i organistą epoki baroku. Niemiec urodził się w 1685 r. w Eisenach, zmarł w wieku 65 lat. Dziś Google Doodle "świętuje" 334. rocznicę jego urodzin.

Jan Sebastian Bach bohaterem Google Doodle z okazji 334. rocznicy urodzin kompozytoraŹródło: PAP
d26oxmc
d26oxmc

Jan Sebastian Bach bohaterem Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 21 marca br. pojawił się w niej Jan Sebastian Bach z okazji 334. rocznica urodzin kompozytora.

Zmiana ma na celu m.in. uczczenie świąt, wydarzeń, osiągnięć oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców. Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały również m.in. "Solidarność", urodziny Zofii Nałkowskiej, czy Juliusza Słowackiego.

Jan Sebastian Bach - wybitny kompozytor i organista epoki baroku

Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 r. w Eisenach (centralne Niemcy). Był kompozytorem i organistą epoki baroku. Jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Autor ponad 1000 znanych utworów, skatalogowanych w XX w. przez Wolfganga Schmiedera, niemieckiego muzykologa i historyka muzyki.

Jan (a właściwie Johann) Bach w swojej twórczości sięgał po wszystkie współczesne gatunki muzyczne, poza operą. Pisał utwory na organy i klawesyn, komponował muzykę chóralną, kameralną oraz fugi. Był mistrzem muzyki polifonicznej.

Niemiecki kompozytor zmarł w wieku 65 lat, 28 lipca 1750 r. w Lipsku. Trzy utwory Bacha nagrane zostały na pozłacanym dysku "Voyager Golden Record", który został umieszczonym na dwóch sondach programu Voyager wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną w 1977 r.

d26oxmc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26oxmc