Trwa ładowanie...

Japonia interweniowała na rynkach finansowych aby osłabić jena

Japonia dokonała w poniedziałek jednostronnej interwencji na rynkach finansowych aby osłabić swoją walutę - jena, który tego dnia osiągnął rekordowo wysoki kurs wobec amerykańskiego dolara - poinformował minister finansów Jun Azumi. Za jednego dolara płacono zaledwie 75,65 jenów .

Share
Japonia interweniowała na rynkach finansowych aby osłabić jena
Źródło: AFP, fot: Kevin P. Casey
d4jnmnb

Japonia dokonała w poniedziałek jednostronnej interwencji na rynkach finansowych aby osłabić swoją walutę - jena, który tego dnia osiągnął rekordowo wysoki kurs wobec amerykańskiego dolara - poinformował minister finansów Jun Azumi. Za jednego dolara płacono zaledwie 75,65 jenów.

Za jednego dolara płacono w poniedziałek zaledwie 75,31 jena. Po interwencji Banku Japonii, który sprzedał duże ilości jenów, kurs dolara wzrósł o 3 proc. do 78,55 jena.

Była to już druga interwencja Banku Japonii w ciągu ostatnich 2 miesięcy, która miała na celu zapobieżenie zbytniemu umacnianiu się jena, co przynosi szkody japońskiej gospodarce.

d4jnmnb

Azumi odmówił ujawnienia skali interwencji. Zapowiedział, że będą one powtarzane aż do osiągnięcia "zadowalających rezultatów". Zdaniem Azumiego, ostatnie wzmocnienie kursu jena było rezultatem działań spekulacyjnych, bowiem nie było ekonomicznego uzasadnienia tak znacznego wzrostu kursu jena wobec dolara USA.

Część ekonomistów uważa, że inwestorzy szukają obecnie bezpiecznych lokat dla swoich kapitałów, które wycofują z Europy. Są bowiem niepewni czy Europa będzie w stanie opanować obecny kryzys finansowy.

d4jnmnb

Podziel się opinią

Share
d4jnmnb
d4jnmnb