Trwa ładowanie...

Jarosław Gowin poza rządem. Szef Porozumienia pozostaje w Zjednoczonej Prawicy

W niedzielę wieczorem doszło do spotkania lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Rezultat? Gowin w poniedziałek podaje się do dymisji. Były już minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił przy tym, że nadal pozostaje w Zjednoczonej Prawicy. Sama decyzja ma związek z odrzuceniem propozycji Porozumienia, na czele którego stoi Gowin, dot. zmian w konstytucji w kwestii wyborów prezydenckich.

Jarosław Gowin poza rządem. Szef Porozumienia pozostaje w Zjednoczonej PrawicyŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d7egt2f
d7egt2f

Jarosław Gowin poza rządem. Szef Porozumienia pozostaje w Zjednoczonej Prawicy

- Tak, odchodzę z rządu - powiedział Gowin. Podkreślił przy tym, że Zjednoczona Prawica nadal będzie mogła liczyć na głosy posłów Porozumienia. Uzasadnił jednocześnie swoją decyzję odrzuceniem propozycji Porozumienia o przedłużeniu kadencji prezydenta o dwa lata.

Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy

Dotychczasowy resort Gowina może objąć minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Porozumienie rekomendowało tym samym Jadwigę Emilewicz do funkcji wicepremiera.

d7egt2f

Jarosław Gowin poza rządem. Szef Porozumienia pozostaje w Zjednoczonej Prawicy

Gowin podkreślił, że jeśli w obecnych okolicznościach nie mogą się odbyć wybory prezydenckie, podobnie nie mogłyby się odbyć przedterminowe wybory parlamentarne, ponieważ byłyby nieuchronną konsekwencją zerwania koalicji. - Gwarantujemy, że Zjednoczona Prawica nadal będzie mogła liczyć na 18 głosów Porozumienia w Sejmie - dodał.

Jarosław Gowin zapowiedział jednocześnie, że o ile sam nie zamierza poprzeć ustawy dot. głosowania korespondencyjnego, przekonał partyjnych kolegów, by dać jej szansę. Przypomnijmy, że już w zeszłym tygodniu Gowin zarzekał się, że jego zgody na termin 10 maja nie będzie. Jednocześnie w piątek 3 kwietnia zgłosił pomysł zmiany konstytucji, która zakładała przełożenie elekcji i wydłużenie kadencji Andrzeja Dudy do siedmiu lat.

d7egt2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7egt2f