Trwa ładowanie...
d4j4v9x
d4j4v9x

Kandydatura Belki więcej niż dobra - Winiecki z RPP (aktl.)

...
Share
d4j4v9x

# Dochodzi wypowiedź Winieckiego o FCL. #

28.05. Warszawa (PAP) - Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że kandydatura Marka Belki na stanowisko prezesa NBP jest "więcej niż dobra".

"Uważam, że jest to niewątpliwie dobra kandydatura, nawet więcej niż dobra. Ktoś, kto ma wielkie doświadczenie i w polityce, jako minister finansów, ktoś, kto ma duży status w międzynarodowych instytucjach finansowych. Ktoś taki jest tu niewątpliwie ważną wartością dodaną dla NBP" - powiedział Winiecki w TOK FM.

d4j4v9x

"Nie żyjemy w czasach spokoju i relaksu, raczej żyjemy w czasach mocno skomplikowanych, dużych napięć i zmieniających się sytuacji. Dobrze byłoby, żeby sytuacja w NBP, przynajmniej na górze, została ustabilizowana, aby pojawił się mianowany w sposób prawidłowy szef" - dodał.

"Uważam, że w niepewnych czasach (...) dobrze byłoby, żeby mieć wszystkie ważne funkcje obsadzone, a funkcja prezesa NBP jest jedną z najważniejszych w państwie" - powiedział Winiecki.

Jego zdaniem objęcie przez Belkę stanowiska prezesa NBP może zakończyć spór o odnowienie umowy z MFW o dostępie do elastycznej linii kredytowej (FCL).

"Myślę, że nominacja (Belki na prezesa NBP - PAP) zakończy spór o elastyczną linię kredytową. Pamiętam, że Belka, jeszcze jako dyrektor departamentu europejskiego w MFW wypowiadał się, że linia kredytowa jest elementem stabilizującym dla każdego kraju, który może z niej skorzystać" - powiedział Winiecki.

d4j4v9x

W kwietniu Belka ocenił, że przy niepokoju na rynkach finansowych przedłużenie elastycznej linii kredytowej (FCL) może być przydatne.

5 maja wygasła umowa między Polską a Międzynarodowym Funduszem Walutowym o dostępie do elastycznej linii kredytowej (MFW). W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę opiewającą na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,58 mld dolarów w ramach elastycznej linii kredytowej, Polska nie wykorzystała tych środków.

6 maja wiceprezes NBP Witold Koziński powiedział, że z punktu widzenia NBP elastyczna linia kredytowa nie jest potrzebna. 20 maja członek zarządu NBP Zdzisław Sokal powiedział, że NBP jest gotowy poprzeć wniosek ministra finansów o przedłużenie elastycznej linii kredytowej jako agent finansowy.(PAP)

jba/ fdu/ ana/ gor/

d4j4v9x

Podziel się opinią

Share
d4j4v9x
d4j4v9x