Trwa ładowanie...
d3qhp4g

KE pozytywnie o systemie Windows

Komisja Europejska (KE) pozytywnie zaopiniowała w środę zapowiadane przez amerykański koncern Microsoft zmiany w systemie Windows, które mają zapewnić użytkownikom możliwość swobodnego wyboru przeglądarki internetowej.

Share
d3qhp4g

- Użytkownicy, mający domyślnie ustawioną przeglądarkę Internet Explorer, zobaczą ekran, na którym będą mogli wybrać przeglądarkę, którą chcą zainstalować na swoim komputerze. Jedną, albo kilka - wybór będzie należał do użytkownika - ogłosiła z zadowoleniem komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes.

Dodała, że po uwagach przedstawionych przez KE Microsoft w ostatnich miesiącach udoskonalił to okno wyboru przeglądarki, dodając między innymi opcję "dowiedz się więcej" o każdym z 12 dostępnych, współpracujących z Windowsem produktów, włączając w to najpopularniejszych konkurentów Internet Explorer: przeglądarki Firefox, Opera i Google Chrome.

Dodatkowo w najnowszej wersji systemu, Windows 7, producenci komputerów będą mogli od razu instalować różne przeglądarki, ustawiać je jako domyślne i wyłączać Internet Explorer, a Microsoft nie będzie mógł temu w żaden sposób przeciwdziałać.

KE zarzucała tej firmie praktyki monopolistyczne za powiązanie przeglądarki Internet Explorer z systemem operacyjnym Windows, który zainstalowany jest w 90 proc. komputerów na świecie. Zgodnie z procedurą, KE będzie teraz przyjmowała uwagi na temat zobowiązań Microsoftu od innych przedstawicieli sektora, a następnie podejmie decyzję kończącą to głośne dochodzenie przeciwko amerykańskiemu koncernowi.

d3qhp4g

Polubowne zakończenie postępowania antymonopolowego pozwoli Microsoftowi uniknąć nowych grzywien, które powiększyłyby sumę 1,7 miliarda euro, jaką firma musiała już zapłacić w wyniku zmagań z UE.

Propozycja Microsoftu jest zbliżona do tego, do czego wzywała KE w styczniu, kiedy poprosiła firmę o zaoferowanie kilku przeglądarek w Windows. Wcześniej amerykański gigant oświadczył, że w Europie będzie dystrybuował Windows w ogóle bez przeglądarki.

- Wstępna opinia KE jest taka, że propozycje Microsoftu są odpowiedzią na nasze zastrzeżenia z punktu widzenia konkurencji - powiedziała komisarz Kroes.

KE poinformowała również, że Microsoft zaoferował, iż będzie udzielał więcej informacji twórcom alternatywnego oprogramowania, aby ich produkty mogły być kompatybilne z Windows.

Michał Kot

d3qhp4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qhp4g