KE pozytywnie o systemie Windows
Komisja Europejska (KE) pozytywnie zaopiniowała w środę zapowiadane przez amerykański koncern Microsoft zmiany w systemie Windows, które mają zapewnić użytkownikom możliwość swobodnego wyboru przeglądarki internetowej.
- Użytkownicy, mający domyślnie ustawioną przeglądarkę Internet Explorer, zobaczą ekran, na którym będą mogli wybrać przeglądarkę, którą chcą zainstalować na swoim komputerze. Jedną, albo kilka - wybór będzie należał do użytkownika - ogłosiła z zadowoleniem komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes.
Dodała, że po uwagach przedstawionych przez KE Microsoft w ostatnich miesiącach udoskonalił to okno wyboru przeglądarki, dodając między innymi opcję "dowiedz się więcej" o każdym z 12 dostępnych, współpracujących z Windowsem produktów, włączając w to najpopularniejszych konkurentów Internet Explorer: przeglądarki Firefox, Opera i Google Chrome.
Dodatkowo w najnowszej wersji systemu, Windows 7, producenci komputerów będą mogli od razu instalować różne przeglądarki, ustawiać je jako domyślne i wyłączać Internet Explorer, a Microsoft nie będzie mógł temu w żaden sposób przeciwdziałać.
KE zarzucała tej firmie praktyki monopolistyczne za powiązanie przeglądarki Internet Explorer z systemem operacyjnym Windows, który zainstalowany jest w 90 proc. komputerów na świecie. Zgodnie z procedurą, KE będzie teraz przyjmowała uwagi na temat zobowiązań Microsoftu od innych przedstawicieli sektora, a następnie podejmie decyzję kończącą to głośne dochodzenie przeciwko amerykańskiemu koncernowi.
Polubowne zakończenie postępowania antymonopolowego pozwoli Microsoftowi uniknąć nowych grzywien, które powiększyłyby sumę 1,7 miliarda euro, jaką firma musiała już zapłacić w wyniku zmagań z UE.
Propozycja Microsoftu jest zbliżona do tego, do czego wzywała KE w styczniu, kiedy poprosiła firmę o zaoferowanie kilku przeglądarek w Windows. Wcześniej amerykański gigant oświadczył, że w Europie będzie dystrybuował Windows w ogóle bez przeglądarki.
- Wstępna opinia KE jest taka, że propozycje Microsoftu są odpowiedzią na nasze zastrzeżenia z punktu widzenia konkurencji - powiedziała komisarz Kroes.
KE poinformowała również, że Microsoft zaoferował, iż będzie udzielał więcej informacji twórcom alternatywnego oprogramowania, aby ich produkty mogły być kompatybilne z Windows.
Michał Kot