Trwa ładowanie...

Klient z obwodu kaliningradzkiego - klientem cenionym

Polskie sklepy i zakłady usługowe w regionie małego ruchu granicznego z Rosją robią wszystko, by przyciągać klientów z obwodu kaliningradzkiego. Jeden ze sklepów w Braniewie zaczął w taki sposób pakować mięso, by Rosjanie bez problemu przewieźli je przez granicę.

Klient z obwodu kaliningradzkiego - klientem cenionymŹródło: Jupiterimages
d2tqdy4
d2tqdy4

Rosjanom, którzy przyjeżdżają do Polski na zakupy spożywcze prawo celne Federacji Rosyjskiej zabrania wwozu do tego kraju nieprzetworzonego mięsa. Dlatego do niedawna kaliningradczycy, którzy bardzo chcieli przewieźć polskie mięso przez granicę, upychali je w fotelach, czy chowali w podwójnych podłogach - narażali się tym samym na kłopoty w razie wykrycia mięsnego przemytu.

Od niedawna jednak mały sklep spożywczy - ostatni przed granicą przy trasie z Braniewa - zaoferował Rosjanom usługę, która pozwala im bez kłopotu przewieźć surowe mięso przez granicę: wskazane przez klientów z Rosji kawałki mięsa są na miejscu w tym sklepie hermetycznie pakowane.

- Tak zapakowane mięso już można wieźć przez granicę. Nasi funkcjonariusze obserwują, że coraz więcej Rosjan korzysta z usług tego sklepu i przewozi kawałki mięsa hermetycznie zapakowane - przyznał PAP rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej Izby Celnej Ryszard Chudy.

d2tqdy4

Dodał, że w sklepie, który oferuje tę wygodną dla Rosjan i jednocześnie pionierską usługę wisi kartka informująca Rosjan o możliwości hermetycznego pakowania surowego mięsa.

Rosjanie, którzy regularnie robią z Polsce zakupy spożywcze gustują też w parówkach. - Kupują je praktycznie wszyscy - przyznał PAP Chudy.

W przygranicznych miastach woj. warmińsko-mazurskiego Braniewie, Bartoszycach i Gołdapi od dawna do klientów z Rosji skierowane są tablice informacyjne w języku rosyjskim. Mają je nie tylko sklepy czy kantory, ale i fryzjerzy, stolarze, mechanicy samochodowi, a w niektórych restauracjach menu jest też i po rosyjsku.

Ponieważ goście z Rosji lubią być obsługiwani w ojczystym języku, coraz więcej hotelarzy i ludzi pracujących przy obsłudze turystycznej w woj. warmińsko-mazurskim (od pracowników barów i recepcji po przewodników turystycznych) uczy się rosyjskiego.

Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego tłumnie przyjeżdżają do Polski. W tym roku rekordowy pod względem gości z Rosji był weekend po przypadającym w piątek Dniu Kobiet, który w Rosji jest dniem wolnym od pracy), wtedy każdego dnia przekraczało granice 3,5 tys. ludzi.

d2tqdy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tqdy4