Kolejne firmy w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym
Cztery kolejne firmy działające w branży nowoczesnych technologii znalazły swoje siedziby w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym (ŁIT). W sumie działa tam już 16 firm - poinformowała we wtorek PAP dyrektor Inkubatora Anna Jóźwicka-Kardasz.
Cztery kolejne firmy działające w branży nowoczesnych technologii znalazły swoje siedziby w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym (ŁIT). W sumie działa tam już 16 firm - poinformowała dyrektor Inkubatora Anna Jóźwicka-Kardasz.
Istniejący od niemal dwóch lat ŁIT to biurowiec o powierzchni ponad tys. metrów kwadratowych i pierwsza duża inwestycja Technoparku - Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. W Inkubatorze lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyka, produkcja nowoczesnej aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa czy w dziedzinie biotechnologii.
W ostatnim czasie do grona firm działających w ŁIT dołączyły cztery kolejne - Inperitia, właściciel portalu twoje-zdanie.pl, Centrum Projektowo Szkoleniowo Doradcze Profen, Verkis Polska - biuro projektujące linie energetyczne oraz IT Gardens, która tworzy serwis społecznościowy połączony z funkcjonującym w świecie rzeczywistym biznesem, dedykowany dla informatyków. Ma być on dostępny od października tego roku.
Firmy działające w ŁIT to podmioty, które dopiero powstały bądź od niedawna działają na rynku. _ Założenie funkcjonowania Inkubatora jest takie, żeby takim nowym podmiotom pomagać rozwinąć się i przetrwać na rynku ten najtrudniejszy, początkowy okres _ - powiedziała PAP Jóźwicka-Kardasz.
Młodzi przedsiębiorcy, którzy zdecydują się ulokować tu swoje firmy, otrzymują do dyspozycji klimatyzowane biuro, a w każdym meble, sprzęt komputerowy, dostęp do internetu. Początkowo otrzymują oni 75 proc. rabatu od rynkowych stawek czynszu. Specjaliści ŁIT pomagają firmom także w znalezieniu źródeł finansowania i organizacji spotkań z partnerami ze świata nauki i biznesu.
Łódzki Inkubator Technologiczny dysponuje jeszcze tylko jednym wolnym biurem. Jak powiedziała jego szefowa, obecnie działa w nim 16 firm, a to więcej niż ma pomieszczeń. _ Jest rotacja podmiotów, część firm wyszła z Inkubatora, na ich miejsca wchodzą inne _ - zaznaczyła.
W planach jest powiększenie gmachu, aby mógł przyjąć 50 firm, wybudowanie sali konferencyjnej na 300 miejsc oraz dwóch laboratoriów. Ma tu powstać laboratorium do badań wyrobów elektrycznych i jeden z najnowocześniejszych w Europie zespołów laboratoriów biotechnologicznych.
Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie.
Koszt pierwszego etapu realizacji projektu wyniesie 65 mln zł, a środki na ten cel mają pochodzić z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Ze środków Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" Technopark chce zbudować Centrum Transferu Czystych Technologii Energetycznych. W laboratoriach Centrum mają być opracowywane m.in. sposoby pozyskiwania z węgla brunatnego paliwa wodorowego oraz nowe enzymy dla przemysłu chemicznego, medycznego, spożywczego i kosmetycznego.
Technopark - Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - istnieje od 2007 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź, która posiada ponad 92 proc. udziałów. Współudziałowcami spółki są województwo łódzkie i największe wyższe uczelnie.