Trwa ładowanie...

Kolejny duży wzrost zapasów ropy w USA

Notowania indeksu CRB nadal tkwią w wąskiej konsolidacji. Wczoraj wartość tego indeksu wzrosła o 0,53 proc. do poziomu 223,20 pkt. Pomogła zwyżka cen ropy WTI, gazu ziemnego, miedzi oraz kawy. Tymczasem większość pozostałych surowców i towarów zakończyła środową sesję na minusie.

Share
Kolejny duży wzrost zapasów ropy w USAŹródło: Fotolia
dio09jq

Zapasy ropy w USA mocno w górę

Pozytywnym zaskoczeniem była wczoraj zwyżka cen ropy WTI o niemal 2 proc.. Tym samym, cena amerykańskiego surowca kontynuuje systematyczny ruch w górę.

Wczoraj wzrostowemu scenariuszowi bynajmniej nie sprzyjały dane makroekonomiczne. Inwestorzy na rynku ropy wypatrywali przede wszystkim cotygodniowego raportu Departamentu Energii (DoE), dotyczącego zapasów paliw w USA. Jak się okazało, wnioski z raportu sprzyjały raczej sprzedającym.

Według wyliczeń DoE, w ubiegłym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 10,3 mln baryłek do poziomu 444,37 mln baryłek. To ponad dwa razy większa zwyżka niż oczekiwano na rynku - spodziewano się wzrostu zapasów średnio o 4,2 mln baryłek. Zresztą, tak dużego wzrostu nie zapowiadały też informacje opublikowane we wtorek przez Amerykański Instytut Paliw, według którego w minionym tygodniu zwyżka zapasów paliw wyniosła 2,9 mln baryłek (ten instytut opiera jednak swoje wyliczenia na niekompletnych danych, pochodzących z dobrowolnych ankiet podmiotów na rynku ropy naftowej).

dio09jq

Brak porozumienia w sprawie Iranu

Po publikacji raportu DoE, notowania ropy naftowej WTI dynamicznie spadły – jednak ten pesymizm trwał bardzo krótko za sprawą informacji dotyczących producentów ropy naftowej z Bliskiego Wschodu.

Jedną z nich był komunikat irańskiego ambasadora przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Powiedział on, że negocjacje Iranu z przedstawicielami sześciu ważnych gospodarek świata na razie nie przyniosły rezultatu - wciąż nawet nie ma wyznaczonej daty możliwego osiągnięcia ostatecznego porozumienia w sprawie programu atomowego Iranu. Obecnie główną kwestią sporną jest czas, na jaki zawarte ma zostać potencjalne porozumienie.

Prezydent USA Barack Obama wyraził zdanie, że Iran powinien zadeklarować zaprzestanie prac nad wzbogacaniem uranu na co najmniej 10 lat. Jednak według agencji informacyjnych, takie zobowiązanie jest dla Iranu nie do zaakceptowania.

Brak porozumienia w sprawie programu atomowego jest dla inwestorów sygnałem, że w najbliższym czasie rynku ropy naftowej nie zaleje dodatkowa podaż tego surowca ze strony Iranu. To zaś sprzyjało wczorajszym wzrostom cen ropy.

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Optymistyczne wypowiedzi Naimiego

Warto dodać, że pozytywny wpływ na cenę ropy miała wczoraj także kolejna wypowiedź Alego Al-Naimi, czyli saudyjskiego ministra ds. ropy naftowej. Naimi po raz kolejny wypowiedział się w optymistycznym tonie - zaznaczył, że spodziewa się w tym roku stabilizacji cen ropy naftowej i wyrównania się poziomów podaży i popytu na ten surowiec. Według saudyjskiego ministra, globalny wzrost gospodarczy zdaje się przyspieszać.

dio09jq

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

dio09jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dio09jq