Trwa ładowanie...

Komisja Europejska zawiesza procedurę nadmiernego deficytu przeciw Polsce

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że Polska skutecznie redukuje deficyt i dalsze kroki w ramach procedury nadmiernego deficytu nie są potrzebne. Decyzja ta nie oznacza jednak zamknięcia procedury.

Komisja Europejska zawiesza procedurę nadmiernego deficytu przeciw PolsceŹródło: Fotolia, fot: jorisvo
d1663p3
d1663p3

W Polsce i Chorwacji procedura została zawieszona, zamknięto ją za to w sześciu innych krajach - w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Holandii i na Słowacji. Bruksela uznała, że Polska wypełniła wszystkie zalecenia dotyczące redukcji nadmiernego deficytu finansów publicznych. W przyszłym roku nie powinien on przekraczać dozwolonego 3-procentowego poziomu. Według najnowszych prognoz opublikowanych miesiąc temu, deficyt wyniesie 2,9 procent PKB.

- Żadne dalsze kroki nie są konieczne - uznali eksperci Komisji. Dodali jednak, że trwała redukcja deficytu w wyznaczonym terminie jest jednak obarczona ryzykiem, dlatego jeszcze nie zdecydowała się na zamknięcie procedury nadmiernego deficytu. Bruksela otworzyła ją przeciwko Polsce w 2009 roku. Oznacza to, że od tego czasu Warszawa jest pod nadzorem Komisji.

Rekomendację Komisji muszą zatwierdzić jeszcze ministrowie finansów państw UE, co ma nastąpić 20 czerwca.

Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2009 r. Nasz kraj miał za wysoki deficyt finansów publicznych wobec wymaganego w Traktacie z Maastricht limitu 3 proc. PKB.

d1663p3

KE przypomniała w poniedziałek, że w grudniu zeszłego roku Polsce zalecono obniżenie deficytu nominalnego do 3,9 proc. PKB w 2014 r. i do 2,8 r. PKB w 2015 r. (z pominięciem wpływu transferu aktywów z drugiego filaru systemu emerytalnego).

Polska miała podjąć skuteczne działania w tym celu do 15 kwietnia 2014 r. W tym terminie Warszawa miała też przedstawić szczegółowe informacje na temat strategii konsolidacji finansów. Na podstawie tych informacji Komisja oceniła, że Polska podjęła skuteczne działania, prowadzące do redukcji deficytu do wyznaczonych poziomów.

"W związku z tym Komisja uważa, że procedura nadmiernego deficytu powinna zostać zawieszona, a żadne dalsze kroki nie są konieczne" - poinformowano w komunikacie. KE zastrzegła, że nadal będzie uważnie obserwować sytuację budżetową w Polsce. "Trwała korekta nadmiernego deficytu w wyznaczonym terminie jest jednak obarczona ryzykiem" - oceniła Komisja.

Według opublikowanych na początku maja przez Komisję prognoz gospodarczych w 2014 r. polski sektor finansów publicznych odnotuje nadwyżkę rzędu 5,7 proc. PKB (w efekcie zmian w systemie emerytalnym), a w 2015 r. Polska odnotuje deficyt w wys. 2,9 proc. PKB, liczonej wg nowej metodologii ESA95.

d1663p3

Główny ekonomista BNP Paribas Michał Dybuła powiedział PAP, że zdaniem KE Polska najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dwóch lat będzie w stanie zredukować deficyt poniżej 3 proc. PKB, także w ujęciu wyłączającym zmiany w funduszach emerytalnych (metodologia ESA 2010). - Nie jest to bardzo zaskakujące - ocenił.

Dybuła jest przekonany, że w ciągu dwóch lat procedura nadmiernego deficytu zostanie zdjęta z Polski. - W sytuacji, gdy ożywienie gospodarcze będzie - mamy nadzieję - trwałe, a jednocześnie koszty bieżące związane z funkcjonowaniem funduszy emerytalnych będą niższe, to jak najbardziej racjonalne jest twierdzenie, że deficyt sektora finansów publicznych będzie poniżej 3 proc. PKB na koniec 2015 r. - powiedział Dybuła.

Przyjęty przez rząd w kwietniu Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-17 oraz zawarty w nim "Program konwergencji. Aktualizacja 2014" przewidują, że dalsza konsolidacja polskich finansów publicznych powinna pozwolić w 2016 r. na uchylenie nałożonej na Polskę procedury nadmiernego deficytu.

d1663p3

W programie przedstawiono średniookresową prognozę sytuacji gospodarczej Polski i finansów publicznych, a także podjęte i planowane działania mające na celu realizację rekomendacji Rady Ecofin z grudnia 2013 r., w tym przede wszystkim zlikwidowanie nadmiernego deficytu w 2015 r.

Dokument przewiduje, że w 2014 r. finanse publiczne uzyskają jednorazową nadwyżkę w wysokości 5,8 proc. PKB, a w 2015 r. deficyt sektora wyniesie 2,5 proc. PKB (według metodologii ESA95). W 2016 r. z Polski powinna więc zostać zdjęta procedura nadmiernego deficytu. (PAP)

d1663p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1663p3