Komisja finansów za zmianami w VAT od aut od 1 kwietnia 2014 r.

Sejmowa komisja finansów publicznych chce, by zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów osobowych weszły w życie 1 kwietnia 2014 r., a nie po 14 dniach od ogłoszenia. Komisja pozytywnie zaopiniowała w czwartek stosowane poprawki PO i PiS w tej materii.

Komisja finansów za zmianami w VAT od aut od 1 kwietnia 2014 r.
Źródło zdjęć: © Katarzyna Izdebska/WP.PL

06.02.2014 | aktual.: 06.02.2014 18:13

Komisja zajęła się w czwartek poprawkami zgłoszonymi w trakcie drugiego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT, który ma uregulować kwestie odliczania podatku od aut osobowych do 3,5 tony. Spośród 11 przygotowanych poprawek komisja pozytywnie oceniła trzy wnioski.

Pierwsza poprawka, zgłoszona przez PO, ma umożliwić prowadzenie w formie elektronicznej ewidencji przebiegu pojazdu, uprawniającej do pełnego odliczenia VAT. Poprawka zakłada, że w ewidencji nie będzie musiała podpisywać się osoba kierująca pojazdem (jeżeli nie jest podatnikiem). Autentyczność dokonanego przez nią wpisu w ewidencji będzie poświadczana przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego.

Komisja zgodziła się też na poprawkę PO, która przewiduje, że zmiana wykorzystania samochodu będzie musiała być zgłaszana fiskusowi najpóźniej przed dniem tej zmiany, a nie z siedmiodniowym wyprzedzeniem, jak obecnie.

Pozytywną opinię uzyskały też jednobrzmiące poprawki przygotowane przez PO i PiS (w środę na posiedzeniu komisji posłowie PO głosowali przeciw takiej poprawce PiS), które przewidują, że zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2014 r., a nie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na rozwiązanie to zgodziło się ministerstwo finansów, choć dzień wcześniej było przeciwne wydłużeniu vacatio legis.

- Wsłuchujemy się w te głosy, które wczoraj padały na tej sali. Przyjmujemy, że ta dotychczasowa formuła, czyli 14 dni od dnia ogłoszenia byłaby pewnym utrudnieniem dla przedsiębiorców, w momencie kiedy ustawa weszłaby w życie w trakcie okresu sprawozdawczego - powiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Odrzucone zostały pozostałe zgłoszone poprawki. Komisja nie zgodziła się, by możliwość 50-proc. odliczenia VAT w przypadku aut w użytku służbowym i prywatnym zastąpić wskaźnikiem 80 proc., o co wnosił Henryk Kowalczyk z PiS. Ten sam los podzieliła jego poprawka, która zmierzała do zniesienia obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu przez podatników, którzy wykażą, że używają samochodu tylko i wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Komisja nie zgodziła się też na poprawki PiS i SLD, by obniżyć maksymalne kary grzywny za naruszenie warunków ustawy oraz poprawki SLD i TR, które - zamiast 50-proc. odliczenia - miały umożliwić odliczenie 99 proc. VAT. Nie uzyskała też uznania komisji poprawka TR, która przewiduje, że przedsiębiorcy używający samochody w systemie mieszanym mogliby odliczyć 50-proc. VAT od paliwa od chwili wejścia w życie ustawy, a nie dopiero od 1 lipca 2015 r., jak zaproponowano w projekcie.

Zgłoszone podczas drugiego czytania poprawki oraz cała ustawa mają być głosowane w Sejmie w piątek.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd w ubiegły wtorek, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (związanych z zakupem i eksploatacją auta) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Wyjątek dotyczy VAT od paliwa, bowiem w tym przypadku 50-proc. odliczenie będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 r.

Projekt zakłada, że pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)