Trwa ładowanie...
ofe
12-08-2010 11:15

Komitet Stały RM nie zajmie się w czwartek reformą emerytalną

Komitet Stały Rady Ministrów nie zajmie się w czwartek przygotowanymi przez resort pracy założeniami zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych - dowiedziała się PAP w Centrum Informacyjnym Rządu.

Komitet Stały RM nie zajmie się w czwartek reformą emerytalnąŹródło: AFP, fot: Samuel KUBANI
d1tfi5f
d1tfi5f

Założenia mają być omawiane przez Komitet Stały po powrocie z urlopu minister pracy Jolanty Fedak, tj. w drugiej połowie sierpnia.

W środę wieczorem minister pracy zwróciła się o przesunięcie terminu dyskusji nad założeniami do projektu. W piśmie, jak informuje resort pracy na stronach internetowych, minister argumentowała, że chce osobiście uczestniczyć w dyskusji, a obecnie jest na urlopie. Zapewniła też, że jeśli pojawią się w międzyczasie jakieś propozycje zmian do założeń przygotowanych przez resort, to jeszcze weźmie je pod uwagę.

Komitet Stały RM przychylił się do tej prośby i zdjął punkt dotyczący założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych z czwartkowego posiedzenia.

Zgodnie z założeniami do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych, przygotowanymi przez resort pracy, osoby odchodzące na emeryturę będą mogły wybrać oszczędności z OFE i przeznaczyć je na dowolny cel. Inna propozycja zakłada zmianę podziału składki między ZUS i OFE. Do ZUS miałoby trafiać 16,5 proc. miesięcznej pensji pracownika, zaś do OFE 3 proc. Obecnie do ZUS trafia 12,2 proc. pensji, a do OFE 7,3 proc.

d1tfi5f

W projekcie resortu znalazły się też propozycje przepisów, które będą umożliwiały wychodzenie z OFE przez osoby, które je dobrowolnie wybrały (urodzone w latach 1949-1968). Dopiero rozpoczynający pracę mają mieć prawo decydowania, czy chcą oszczędzać na emeryturę w ZUS i OFE, czy tylko w ZUS.

Kilka dni temu Fedak zgłosiła kolejny pomysł, by na 2 lata wstrzymać przekazywanie składek emerytalno-rentowych z ZUS do OFE.

Zgodnie z reformą, która weszła w życie z początkiem 1999 r., system emerytalny opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to ZUS, w którym składki gromadzone są na kontach ubezpieczonych i waloryzowane w zależności od wzrostu wynagrodzeń. Drugi filar to OFE. Składki, które tam trafiają, są zapisywane w postaci tzw. jednostek uczestnictwa i inwestowane w akcje lub obligacje. Wartość tych jednostek jest więc uzależniona od giełdy.

Do OFE muszą należeć osoby urodzone po 1968 r. Natomiast ci, którzy urodzili się w latach 1949-1968, mogli wybrać OFE, ale mogli też pozostać tylko w ZUS. Wyłącznie w ZUS musiały pozostać osoby urodzone przed 1949 r.

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f