Trwa ładowanie...
de58hbm

Kompania Węglowa przygotowuje tygodniowy przestój

16.04. Katowice (PAP) - Przestój w pracy Kompanii Węglowej przygotowuje zarząd borykającej się z problemami finansowymi spółki. Przerwa w pracy kopalni Kompanii miałaby potrwać od...

de58hbm
de58hbm

16.04. Katowice (PAP) - Przestój w pracy Kompanii Węglowej przygotowuje zarząd borykającej się z problemami finansowymi spółki. Przerwa w pracy kopalni Kompanii miałaby potrwać od 28 kwietnia do 4 maja, już 22 kwietnia stanąć miałaby natomiast centrala firmy.

O zaproszeniu przez zarząd Kompanii związków na czwartkowe spotkanie ws. przestoju ekonomicznego poinformowała w środę śląsko-dąbrowska Solidarność. Informację o przygotowywanym przestoju potwierdził PAP rzecznik firmy Zbigniew Madej.

Jak napisała w swej informacji Solidarność, jednym z tematów czwartkowego spotkania ma być kwestia "ogłoszenia przestoju ekonomicznego w KW w oparciu o ustawę z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy".

"To oznacza, że szykowane są przerwy w wydobyciu, a to wiąże się z niższymi wypłatami. Ustawa, o której mowa, dotyczy przedsiębiorstw w trudnej sytuacji ekonomicznej, które zobowiązują się utrzymywać miejsca pracy w zamian za pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych" - zaznaczył szef górniczej Solidarności i przewodniczący tego związku w KW Jarosław Grzesik.

de58hbm

Madej przyznał, że firma zamierza wykorzystać środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. "Podstawowym, istotnym bardzo ważnym celem takiej firmy, jak nasza, niemająca w zamiarze zwolnień pracowników, jest ochrona miejsc pracy" - powiedział rzecznik. Jak zaznaczył, temu celowi "trzeba podporządkować również pewne działania ekonomiczne".

Rzecznik Kompanii potwierdził informacje związku, że przygotowywany przestój w kopalniach ma potrwać od 28 kwietnia do 4 maja.

"Propozycja jest również dla centrali, czyli budynku w Katowicach - ten przestój zacząłby się praktycznie już 22 kwietnia" - wskazał Madej.

Przedstawiciele Solidarności obawiają się, że zapowiadany termin od 28 kwietnia do 4 maja może nie być jedynym przestojem w najbliższym czasie.

de58hbm

Pytany o inne możliwe tematy czwartkowego spotkania Madej wskazał, że podczas takich spotkań są poruszane "wszystkie istotne bieżące sprawy".

"A tych obecnie w Kompanii Węglowej nie brakuje" - zaznaczył rzecznik spółki.

Śląsko-dąbrowska Solidarność przypomina, że będąca największą górniczą spółką w Europie Kompania Węglowa znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na początku kwietnia pojawiły się informacje, że firmie brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników za marzec i te mogą nie zostać wypłacone w terminie.

Obawy te nie potwierdziły się. Władze KW 10 kwietnia zleciły wykonanie przelewów - łącznie 356 mln zł dla prawie 55 tys. pracowników. Według Solidarności potrzebne środki udało się pozyskać dzięki rozpoczęciu procesu sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W opinii związkowców, sprzedając jedną ze swych kopalń KW może kupić tylko kilka miesięcy spokoju.

de58hbm

W ubiegłym roku KW straciła na sprzedaży węgla ponad miliard zł. Dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji spółka chce do 2020 r. zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł. Na trzy lata zamrożone zostaną wypłaty 14. pensji dla administracji, a bezpłatny deputat węglowy dla emerytów będzie mniejszy o jedną tonę na osobę.

Na początku kwietnia wicepremier, minister Janusz Piechociński przypominał w Katowicach, że 24 kwietnia wyłoniony ma zostać nowy zarząd Kompanii Węglowej, który zajmie się jej dalszą restrukturyzacją.(PAP)

mtb/ mhr/ ana/

de58hbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de58hbm