Trwa ładowanie...
d35joux

Kompania Węglowa szuka partnera do budowy elektrowni węglowej

15.11. Katowice (PAP) - Kompania Węglowa (KW) szuka partnera do współpracy w projektowaniu, finansowaniu i budowie, opartego na węglu kamiennym, bloku energetycznego o mocy 900...

Share
d35joux

15.11. Katowice (PAP) - Kompania Węglowa (KW) szuka partnera do współpracy w projektowaniu, finansowaniu i budowie, opartego na węglu kamiennym, bloku energetycznego o mocy 900 megawatów. Wstępne zainteresowanie zadeklarowało dotąd sześć firm.

Zaproszenie dla potencjalnych partnerów ogłosiła we wtorek prezes Kompanii, Joanna Strzelec-Łobodzińska, uczestnicząca w katowickim forum węglowym. Zapowiedziała, że o pierwszych ustaleniach w tym zakresie będzie można mówić na początku przyszłego roku.

"Zainteresowanie oceniam jako bardzo duże. Ze wstępnych rozmów wiemy już o sześciu potencjalnych partnerach" - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

d35joux

Nowy blok energetyczny ma być wysokosprawny (jego minimalna sprawność ma wynosić 45 proc.) oraz niskoemisyjny.

"Będzie to również wkład sektora węglowego w gospodarkę niskoemisyjną" - oceniła prezes.

Kompania chciałaby, aby blok energetyczny został wybudowany w formule spółki celowej z partnerem. KW chciałaby mieć w niej do 49 proc. udziałów.

"Nie chcemy mieć większości w spółce, nie chcemy też być operatorem elektrowni, chcemy jednak zachować wpływ na jej funkcjonowanie" - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

Budowa, wspólnie z partnerem z branży energetycznej, elektrowni węglowej, to jedno z założeń nowej strategii Kompanii. Wcześniej spółka przygotowywała podobny projekt z koncernem RWE, jednak inwestor ten wycofał się z tego przedsięwzięcia.(PAP)

mab/ ana/

d35joux

Podziel się opinią

Share
d35joux
d35joux