Trwa ładowanie...

Konflikt w służbie zdrowia. Kolejne słowackie pielęgniarki składają wypowiedzenia

Zaostrza się konflikt w słowackiej służbie zdrowia. Kolejne pielęgniarki przyłączają się do protestu składając wypowiedzenia. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że nie ma pieniędzy na realizację postulatów.

Share
Konflikt w służbie zdrowia. Kolejne słowackie pielęgniarki składają wypowiedzeniaFot: Justin Taylor/wikimedia (CC BY 2.0)
d3hq163

Tak źle było na Słowacji tylko raz. Kiedy kilka lat temu lekarze domagający się wyższych wynagrodzeń złożyli wypowiedzenia, na pomoc musieli przyjechać wojskowi specjaliści z Czech.

Wszystko wskazuje na to, że podobna sytuacja może być i teraz. Z jednej strony, kolejnych kilkadziesiąt pielęgniarek i położnych złożyło wypowiedzenia. Z drugiej - minister zdrowia Petr Bubla powiedział otwarcie, że resort nie ma pieniędzy na realizację kolejnych postulatów, ponieważ środki przeznaczył na waloryzacje płac, którą przewiduje wchodzące od stycznia nowe prawo.

Pielęgniarki, które złożyły wypowiedzenia, stanowią ponad 25 procent średniego personelu medycznego w słowackich szpitalach. Dlatego lecznice nie tylko przygotowują się do łączenia czy zamykania oddziałów, ale również rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję naboru nowych pracowników.

Słowackie pielęgniarki domagają się przede wszystkim podwyżek. Nie podoba im się też prawo, które wprawdzie będzie waloryzować ich wynagrodzenia, ale pensje nie będą uzależnione ani od stażu, ani od doświadczenia sióstr.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3hq163

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hq163
d3hq163