Trwa ładowanie...
złoty

Koniec ery silnego złotego

Zakupy za oceanem za bezcen i tanie wakacje lada moment odejdą w niepamięć. Ekonomiści ankietowani przez "Rzeczpospolitą" zapowiadają, że czasy, kiedy za euro płacono 3,19 zł, mogą już nie wrócić.

Share
Koniec ery silnego złotego
Źródło: wp.pl
d5oksgj

Z ankiety przeprowadzonej przez "Rzeczpospolitą" wśród ekonomistów dziesięciu banków wynika, że powinniśmy się przygotować na płacenie do końca roku za euro około 3,3 - 3,4 zł. Najgorszy scenariusz roztacza Bank of America, który prognozuje spadek wartości złotego nawet do poziomu 3,5 zł. Wszyscy są zgodni co do tego, że czasy szybkiego umacniania złotego mamy już za sobą.

|

d5oksgj

Odwrót inwestorów od naszej waluty nastąpił w ciągu ostatniego miesiąca. Jeszcze 18 lipca za euro płaciliśmy 3,22 zł, wczoraj 3,33 zł.

_ Złoty jest obecnie przewartościowany _ - uważa Marcin Bilbin, analityk banku Pekao SA. _ Jego osłabienie jest więc przesądzone. _

_ Jeśli dolar nadal będzie się umacniał wobec euro, a inwestorzy wciąż będą przelewać kapitał za ocean, spadek wartości złotego może być głębszy, niż dziś szacują ekonomiści _ - przestrzega Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

d5oksgj

Podziel się opinią

Share
d5oksgj
d5oksgj