Trwa ładowanie...

Koniec z trzynastkami, nagrodami, dodatkami

Rząd chce zlikwidować przywileje urzędników
Share
Koniec z trzynastkami, nagrodami, dodatkami
Źródło: th
d3i0y1v

Reforma obejmie na początku 122 tys. członków korpusu służby cywilnej. Całkowicie ma zostać zmieniony system wynagradzania pracowników i urzędników mianowanych administracji rządowej. I chociaż budżet roczny na wynagrodzenia w wysokości 7 mld zł nie zmieni się, zmianie ulegnie jego podział.

- Obecnie pensja zasadnicza jest głównym i najważniejszym elementem wynagradzania w urzędach i nie jest ona powiązana z efektywnością pracy. Pracownicy otrzymują ją za samo przychodzenie do urzędu - mówi szef Rady, wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Chce on zmienić system wynagrodzeń urzędników, najlepiej tak, żeby wysokość zasadniczej pensji nawet w 50 proc. zależała od wydajności i efektywności. - Trzeba się zastanowić nad likwidacją niektórych stałych niemotywujących dodatków dla urzędników - stwierdza Leszkiewicz. Wskazuje, że dodatki stałe powinny być zastąpione elementami płacowymi powiązanymi z efektami pracy.

I tak np. drastycznie zmienią się zasady przyznawania tzw. trzynastek. Dotychczas zagwarantowane było na ich wypłatę 100 proc. pensji, teraz będzie to 5 proc., a pozostała część zostanie przeznaczona przez dyrektorów generalnych na podwyżki lub nagrody dla najlepszych pracowników. Zmniejszone mają zostać z 6 do 3 miesięcy odprawy emerytalne dla urzędników, likwidacji miałyby ulec dodatki stażowe i nagrody jubileuszowe. Rząd rozważa też zastąpienie nagród uznaniowych systemem premiowym.

d3i0y1v

„ Dodatki stałe nie motywują pracowników do lepszej pracy i trzeba je w całej administracji zlikwidować. Obecnie pensje urzędnicze przyznawane są za samo przychodzenie do pracy, a nie np. za liczbę poprawnie wydanych decyzji – mówi w „DGP” dr Stefan Płażek, adwokat z katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu jagiellońskiego” .

Eksperci cytowani przez „DGP” twierdzą, że reforma powinna obejmować całą administrację publiczną. Uważają jednak, że same zmiany nie wystarczą. Trzeba wprowadzić przejrzysty system premiowania pracowników.

(JK)

Szukasz pracy na wakacje? Sprawdź oferty!

d3i0y1v

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d3i0y1v

Podziel się opinią

Share
d3i0y1v
d3i0y1v