Trwa ładowanie...
d2eox6x

Kopalnia "Silesia" ponownie na sprzedaż

8.1.Katowice (PAP) - Należąca do Kompanii Węglowej kopalnia
"Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach będzie ponownie wystawiona na
sprzedaż - zdecydował w czwartek zarząd...

d2eox6x
d2eox6x

8.1.Katowice (PAP) - Należąca do Kompanii Węglowej kopalnia "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach będzie ponownie wystawiona na sprzedaż - zdecydował w czwartek zarząd firmy.

O podjęciu uchwały, dotyczącej "wszczęcia procedury publicznego zaproszenia do składania ofert" na zakup produkcyjnego majątku zakładu, formalnie będącego częścią kopalni "Brzeszcze- Silesia", poinformował rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Uchwała zarządu otwiera formalne przygotowania do przetargu, który - w formie zaproszenia do składania ofert - powinien być ogłoszony za kilka tygodni. Przedmiotem oferty ma być "zorganizowana część przedsiębiorstwa". Formalnie nie jest to więc prywatyzacja, a zbycie części majątku.

Cena wywoławcza w poprzednim przetargu unieważnionym w lipcu ubiegłego roku, wynosiła 111,5 mln zł. Jedyną ofertę złożyła szkocka grupa Gibson. Opiewała ona na 205 mln zł, co wraz z podatkiem VAT dawało ok. 250 mln zł. Jednak do sfinalizowania transakcji nie doszło i przetarg został unieważniony.

d2eox6x

Przyszłość "Silesii" analizował powołany w Kompanii Węglowej specjalny zespół. W końcu października, w 70-stronnictwym raporcie, zarekomendował on zarządowi firmy utrzymanie wydobycia węgla i ponowną próbę pozyskania inwestora strategicznego dla kopalni.

Poprzedni przetarg na sprzedaż majątku zakładu unieważniono, bo inwestor nie spełnił w terminie formalności. Przedstawiciele Gibson Group deklarowali natomiast, że procedury formalne są w toku i zostaną spełnione. Inwestor chciał przedłużenia czasu obowiązywania oferty przetargowej do końca września, jednak zarząd KW uznał to za niedopuszczalne. Poprzedni termin upłynął z końcem czerwca. Grupa Gibson zaskarżyła decyzję o unieważnieniu przetargu do sądu.

Według wcześniejszych informacji KW, "Silesia" przynosi rocznie ponad 36 mln zł strat, a nakłady potrzebne na udostępnienie tam nowych złóż to ok. 1,3 mld zł. Kompania nie ma takich środków. (PAP)

mab/ je/ mow/ ana/

d2eox6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eox6x