Trwa ładowanie...
d2pzbl8

Kopex planuje budowę kopalni za kilkaset milionów złotych

15.11. Katowice (PAP) - Jeszcze przed końcem tego roku Kopex spodziewa się uzyskania koncesji na rozpoznanie złoża węgla na Śląsku, które następnie zamierza udostępnić do...

Share
d2pzbl8

15.11. Katowice (PAP) - Jeszcze przed końcem tego roku Kopex spodziewa się uzyskania koncesji na rozpoznanie złoża węgla na Śląsku, które następnie zamierza udostępnić do wydobycia, budując kopalnię za kilkaset mln zł - poinformował prezes spółki, Marian Kostempski.

Jego zdaniem, jest szansa na rozpoczęcie inwestycji w 2013 r.

"Wytypowana jest lokalizacja, wystąpiliśmy o koncesję na rozpoznanie, badanie i rozwój, którą spodziewamy się uzyskać jeszcze w tym roku; także konsultacje m.in. z gminami zostały przeprowadzone pozytywnie. Chcemy wybudować tam nowoczesną kopalnię na wzór australijski" - powiedział dziennikarzom Kostempski, uczestniczący w katowickim forum węglowym.

d2pzbl8

Prezes dodał, że nowa kopalnia ma być - jak mówił - "dużym biznesem samym w sobie". Ma być nowoczesna - m.in. nie będzie miała szybów, ale upadowe, czyli chodniki prowadzące do złóż węgla; zostanie wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne.

Odmienny od tradycyjnych projekt ma sprawić, że inwestycja będzie tańsza od klasycznej kopalni. Jej koszty Kostempski szacuje na kilkaset milionów złotych; projekt miałby być realizowany wspólnie z partnerem.

"Nie chcemy tego robić sami, choć być może byłoby nas na to stać, deklarujemy bardzo dobre wyniki" - powiedział prezes.

Nie zdradził lokalizacji kopalni, potwierdzając, że będzie to "na obrzeżach Górnego Śląska".

d2pzbl8

Złoża, które chcą eksploatować Kopex, są już rozpoznane, firma - po uzyskaniu koncesji - zamierza jednak uzupełnić to rozpoznanie oraz dokumentację geologiczną. Zajmie się tym przejęta niedawno przez grupę Kopex firma Dalbis.

"Będziemy mieli to pod kontrolą już od etapu wiercenia odwiertów" - powiedział Kostempski.

Kolejnym - po uzupełnieniu dokumentacji - etapem ma być projekt kopalni oraz rozpoczęcie budowy, a później wyposażenie nowego zakładu.

"Chcielibyśmy rozpocząć to przedsięwzięcie możliwie szybko (). Spodziewam się, że istnieje szansa na jego rozpoczęcie w 2013 r. Będzie to szybkie udostępnienie złoża" - ocenił prezes.

d2pzbl8

"Jesteśmy zainteresowani zaangażowaniem w eksploatację podziemną zarówno w kraju, jak i za granicą w bliskim horyzoncie czasowym. Więcej na ten temat będę mógł powiedzieć w ciągu pół roku, gdy skonkretyzują się nasze przedsięwzięcia zagraniczne i krajowe" - zapewnił Kostempski.

Za granicą chodzi o projekt w Indonezji, którego pełne studium wykonalności gotowe będzie w styczniu przyszłego roku. Kopex wraz z partnerem zamierza tam w czerwcu 2012 r. rozpocząć budowę kopalni.

Pytany o planowane akwizycje zagranicznych firm, Kostempski powiedział, że Kopex zainteresowany jest przejmowaniem niewielkich, specjalistycznych firm, głównie w USA i Niemczech.

"Chodzi o firmy, które dadzą nam dużą wartość dodaną jeśli chodzi o rozwój. Za stosunkowo mało pieniądze - kilka milionów USD - można pozyskać technikę, która daje przewagę nad konkurencją" - wyjaśnił prezes; jak mówił, z niektórymi takimi firmami Kopex jest już "po słowie", ale nie finalizuje na razie tych transakcji.

Komentując tegoroczne wyniki spółki (po trzech kwartałach Kopex miał 126,9 mln zł zysku netto, z czego ponad 20 mln zł pochodziło ze sprzedaży części udziałów w jednej ze spółek Hansena), Kostempski zadeklarował, że w czwartym kwartale zysk powiększy się o kolejne kilkadziesiąt milionów złotych.(PAP)

mab/ ana/

d2pzbl8

Podziel się opinią

Share
d2pzbl8
d2pzbl8