Trwa ładowanie...
dm4rg6v

Kosiniak-Kamysz: rośnie bezrobocie

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 12,4 proc. - poinformował w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Share
dm4rg6v

Ze wstępnych szacunków wynika, że stopa bezrobocia w sierpniu br. wyniosła 12,4 proc. - poinformował w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że oznacza to wzrost o 0,1 pkt proc. wobec lipca br.

- Wstępnie szacujemy, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 12,4 proc., co oznacza wzrost o 0,1 pkt proc. wobec lipca - powiedział dziennikarzom Kosiniak-Kamysz podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Dodał, że w lipcu br. stopa bezrobocia wyniosła 12,3 proc.

- To, co wyłania się z analizy za sierpień, którą pozytywnie odbieramy, to jest wzrost liczby wolnych miejsc pracy zgłoszonych w sierpniu. To jest wzrost o ponad 10 tys.; tych ofert pracy w sumie na koniec sierpnia było ponad 70 tys. To jest element pozytywny, płynący z danych o stopie bezrobocia - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy podkreślił, że dzięki uwolnieniu środków z Funduszu Pracy - w wysokości 500 mln zł - uda się do końca roku utrzymać bezrobocie poniżej 13 proc.

dm4rg6v

W lipcu minister finansów wyraził zgodę na przekazanie 500 mln zł z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w informacji prasowej napisało, że w analogicznym okresie ub. roku (sierpień 2011 - lipiec 2011) natężenie bezrobocia nie uległo zmianie.

"Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2012 r. wyniosła 1965,8 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca lipca 2012 roku wzrosła o 12,6 tys. osób (tj. o 0,6 proc.). W analogicznym miesiącu ub. roku liczba bezrobotnych spadła o 7,8 tys. osób (tj. o 0,4 proc.)" - czytamy w informacji prasowej.

Resort poinformował, że w sierpniu br. wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,2 punktu proc.) odnotowano w dziesięciu województwach, przy czym najsilniejszy (o 0,2) miał miejsce w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W sześciu województwach (dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,1 proc.) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (19,3 proc.).

dm4rg6v

"Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu 2012 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 74,7 tys. i w porównaniu do lipca 2012 roku wzrosła o 10,4 tys. (o 16,1 proc.). W sierpniu 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 72,6 tys. ofert pracy (o 9,5 tys., czyli o 15 proc. więcej niż w lipcu 2011 r.)" - napisano w komunikacie.

Resort poinformował, że wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w sierpniu 2012 roku odnotowano w 15 województwach (poza województwem śląskim, gdzie wystąpił spadek ofert pracy o 1,4 proc.) i oscylował on w przedziale od 35,1 proc. w województwie podlaskim do 3,7 proc. w województwie wielkopolskim.

"Wzrost liczby ofert pracy odnotowany w prawie wszystkich województwach wynikał prawdopodobnie ze wzrostu ofert pracy subsydiowanej, który nie zrównoważył spadku liczby ofert pracy niesubsydiowanej" - dodano.

dm4rg6v

Podziel się opinią

Share
dm4rg6v
dm4rg6v