Trwa ładowanie...

Kredyty. Frankowicze czekają na pomoc. Projekt prezydenta jednak pomoże niewielu

Frankowicze nie są zadowoleni z prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Główny powód? Mało kto z tego koła ratunkowego skorzysta.

Kredyty. Frankowicze czekają na pomoc. Projekt prezydenta jednak pomoże niewieluŹródło: East News, fot: Jan Bielecki/East News
d3hnajf
d3hnajf

Obecny projekt nie ogranicza się tylko do kredytobiorców frankowych, co było powodem krytyki pierwszych propozycji. Próg dochodowy wobec pierwotnych założeń został podniesiony, zwiększona została też wysokość comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. zł do 2 tys., a okres wsparcia wydłużony z 18 do 36 miesięcy, przypomina "Gazeta Wyborcza".

Jednak po trzech latach oddechu zaczynają się schody. Wtedy bowiem trzeba spłacać i ratę kredytu, i pożyczkę z BGK, z którego kredytobiorca dostał pomoc. Gazeta pisze też, że niekorzystna jest propozycja, by w razie gdy ze sprzedaży nieruchomości dostaną mniej niż wynosi dług, będą mogli ubiegać się o pożyczkę z BGK. Tu często lepszym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej - uważa "GW".

Obejrzyj także: Wiceminister dementuje. Projekt prawa upadłościowego nie pomoże frankowiczom

Część kredytobiorców nie ogląda się na ustawę i walczy w sądzie o swoje. Przykładem jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który we wrześniu 2018 r. unieważnił kobiecie umowę kredytu we frankach.

d3hnajf

Przypomnijmy, że projekt pomocy dla kredytobiorców spotkał się też z krytyką za granicą. Ambasadorzy Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii wystosowali oficjalny apel do szefa sejmowej komisji finansów publicznych, uważają, że niektóre zapisy ustawy mogą łamać unijne prawo i grożą Polsce wielomilionowymi pozwami.

Paweł Mucha, minister z Kancelarii Prezydenta, zapewnia jednak, że żadnego naruszenia przepisów w pojekcie nie ma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hnajf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hnajf