Trwa ładowanie...
wolne

Krótszy urlop na żądanie?

Zasady przyznawania urlopu na żądanie mogą ulec zmianie. Ma być krótszy i zgłaszany przez pracownika najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem pracy.

Share
Krótszy urlop na żądanie?
d20ilc7

Zasady przyznawania urlopu na żądanie mogą ulec zmianie. Ma być krótszy i zgłaszany przez pracownika najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem pracy. Być może pracodawca będzie mógł odmówić jego udzielenia.

- Urlopu na żądanie powinno się udzielać w sytuacjach szczególnych, kiedy pracownik nie może ustalić wcześniej z pracodawcą wolnego dnia. W praktyce jest zupełnie inaczej. Pracownicy często wykorzystują urlop na żądanie niezgodnie z intencją ustawodawcy. Bywa, że od razu - zgodnie z kodeksem - biorą cztery wolne dni, bo tyle im przysługuje.

d20ilc7

Jeśli w ten sposób postąpi jednocześnie kilka osób, to paraliżują działalność firmy. Bywa, że ten przepis jest wykorzystywany jako forma strajku. Dlatego opowiadamy się za skróceniem urlopu z 4 do 2 dni. I nie chodzi w tym przypadku o ograniczanie pracownikom prawa do urlopu, lecz zmianę sposobu jego wykorzystywania.

Chodzi o wyeliminowanie złych praktyk, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistymi intencjami ustawodawcy - komentuje Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

d20ilc7

Podziel się opinią

Share
d20ilc7
d20ilc7