Kulczyk szuka ropy w Brunei

KOV rozpoczyna kolejne odwierty w Brunei. Nastawienie firmy jest pozytywne, ponieważ kraj ten jest jednym z najbardziej roponośnych obszarów na świecie i średnio, co piąta próba wydobycia kończy się sukcesem – podaje Puls Biznesu.

Kulczyk szuka ropy w Brunei
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.02.2013 | aktual.: 15.02.2013 16:54

Obecnie Kulczyk Oil Ventures jest na etapie sprowadzania wynajętej wiertni do azjatyckiego kraju. Prace nad dwoma odwiertami w Bloku L mają ruszyć w kwietniu tego roku. Wiceprezes KOV, Jakub Korczak, zapewnia, że to kluczowe projekty dla firmy i prawdopodobieństwo sukcesu jest wysokie.

Pierwsze odwierty w Bloku L zostały wykonane przez firmę już w 2010 roku, jednak prace zostały przerwane z powodu kłopotów finansowych partnera, który był operatorem koncesji. KOV sam został operatorem i co ważniejsze ma zarówno środki na finansowanie jak i obiecujące wyniki kolejnych badań sejsmicznych. Poprzednie próby wydobycia w Bloku M zakończyły się niepowodzeniem.

Koszt dwóch odwiertów wraz z niezbędnymi badaniami technicznymi wyniesie około 20 mln USD. Jakub Korczak zapewnia, że firma nie martwi się o finansowanie przedsięwzięcia. W chwili obecnej brane są pod uwagę dwie opcje. Pozyskanie partnera, który kupi mniejszościowy pakiet w koncesji albo finansowanie inwestycji z własnych środków firmy posiłkując się jedynie tymczasowymi środkami pomostowymi z zewnątrz. Ostateczny wybór sposobu finansowania jeszcze nie został podjęty.

KOV posiada gazowe inwestycje na Ukrainie, które przynoszą duże zyski. Wiceprezes firmy szacuje, że wydobycie gazu przyniesie w tym roku 80 mln USD gotówki z działalności operacyjnej. Osiem odwiertów na wschodzie to koszt ok. 55 mln USD, więc firmie pozostanie spora nadwyżka, którą będzie mogła przeznaczyć na finansowanie działalności w Azji. Jeśli inwestycja w Brunei się powiedzie i firma trafi na ropę lub gaz, komercjalizacja przedsięwzięcia zajmie od sześciu do osiemnastu miesięcy. Zasoby KOV w tym kraju szacuje się na 64 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Tymczasem na Ukrainie jest to ok 9,5 mln.

Dotychczas KOV wydał na Ukrainie około 45 mln USD a tamtejsze aktywa szacuje się na ponad 200 mln USD. Firma cały czas szuka nowych dróg i form inwestycji.

- Na bieżąco analizujemy różne projekty. Interesują nas przedsięwzięcia podobne do Ukrainy, czyli przejęcie aktywów wydobywczych, ale z dużym potencjałem poszukiwawczym – podkreśla dla Pulsu Biznesu Jakub Korczak.

ukrainagazropa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)