Trwa ładowanie...
d3mibvk
d3mibvk
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Kupujący nie odpuszczają

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a popyt w głównej mierze koncentrował się na akcjach największych spółek.
Share
d3mibvk

W dużej mierze do zwyżki na otwarciu przyczyniła się szarża kupujących na rynkach amerykańskich w końcówce w poniedziałkowej sesji. Po wyższym otwarciu na rynku pojawiła się jednak podaż, ale kupujący zdołali zatrzymać spadek powyżej poniedziałkowych minimów, a to z kolei stało się motywem do wzrostu w drugiej części dnia. Zamknięcie nastąpiło na dziennym maksimum, co z kolei zapewniło pozytywną wymowę sesji. Największy wzrost w gronie dużych spółek odnotowały akcje BRE, które zyskały ponad 9%. Spółka nie podawała żadnych istotnych wiadomości w ostatnim czasie w związku z czym trudno jest uzasadnić taką postawę inwestorów. Ponadto siła napędową wzrostu były akcje spółek surowcowych, spośród których a pierwszy plan wysuwały się akcje Lotosu, z ponad 6% zwyżką. Na drugim biegunie znalazły się dziś walory PKO BP oraz TP SA.

W przypadku pierwszej ze spółek inwestorzy negatywnie odnieśli się do nowych planów zarządu banku, czyli wypłaty wysokiej dywidendy przy równoczesnym znacznie większym podniesieniu kapitału akcyjnego w drodze publicznej oferty akcji. W odpowiedzi na taki krok posypały się dziś negatywne rekomendacje dla tych walorów i rynek nie pozostał obojętny. Dodatkowo o planach banku negatywnie wypowiedzieli się przedstawiciele, a raczej szefowie banku centralnego jak i Komisji Nadzoru. Taką propozycję potępił wicepremier W. Pawlak, co wydawać się może trochę dziwne, bo chyba ta propozycja wychodzi naprzeciw potrzebom budżetu. Pod presją sprzedających znalazły się akcje narodowego operatora TP SA. Motywem do sprzedaży akcji była wypowiedź prezesa w wywiadzie, który spodziewa się słabych wyników za II kw. 2009. Co prawda pod koniec sesji straty w dużej mierze zostały zniwelowane, aczkolwiek mam wrażenie, iż inwestorzy nie zapomną o tych oczekiwaniach w przyszłości. Na szerokim rynku najsilniej bo o 13% zwyżkowały akcje
Polrestu i Ambry, natomiast w gronie spółek, które najwięcej straciły znalazły się papiery KPPD czy Fon-u.
Generalnie sesję należy ocenić pozytywnie, bo to co indeksy straciły w poniedziałek dziś zostało w dużej mierze odrobione. Nie zmienia to jednak faktu, iż w dalszym ciągu spodziewam się pogłębienia spadku w perspektywie kolejnych dni.

Tomasz Jerzyk
Analityk DM BZ WBK SA
tomasz.jerzyk@bzwbk.pl

d3mibvk

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3mibvk

Podziel się opinią

Share
d3mibvk
d3mibvk