Trwa ładowanie...
d3lhttw

Lekki plus dla byków

Dzisiejszą sesję indeks naszych największych spółek rozpoczął od symbolicznego wzrostu, jednak w pierwszych minutach udało się bykom podnieść WIG20 o 0,5% powyżej wczorajszego zamknięcia. Z utrzymaniem tego poziomu niestety był już problem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lekki plus dla byków
(Thinkstockphotos)
d3lhttw

Lekko się osunęliśmy i na nieco niższych poziomach konsolidowaliśmy się w kolejnych godzinach. Dopiero przed godziną 14.00 popyt się nieco zaktywizował i powróciliśmy w okolice dzisiejszych minimów. Niestety by powalczyć o więcej, nie starczyło już chęci. Tym bardziej że na giełdach europejskich wcześniejszy optymizm zaczął się powoli ulatniać.

Nie pomogły nam również dane z amerykańskiej gospodarki, które poznaliśmy o godzinie 14.30. Były one nieco gorsze od oczekiwań i wywołały umiarkowaną, lecz jednak negatywną reakcję.

Kolejną próbę poprawy sytuacji warszawskie byki podjęły po rozpoczęciu sesji za oceanem. Udało im się nieco poprawić wcześniejsze osiągnięcia, lecz znów w rozbudowaniu tego ruchu przeszkodziła lekko rozczarowująca seria danych z amerykańskiej gospodarki. Ogólnie sesja dla byków, lecz mankamentem są niezbyt imponujące obroty.

d3lhttw

Obroty osiągnęły dziś poziom nieco powyżej 0,66 miliarda złotych. Wzrost zanotowały 174 spółki, a spadek – 163. WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») zakończył się ostatecznie wzrostem o +0,43%, WIG50WIG50 (Zobacz notowania indeksu ») wzrósł o +0,50%, a WIG250 o +0,13%. Najlepiej prezentowały się spółki spożywcze i paliwowe, najsłabiej – mediowe i chemiczne.

Wśród spółek z indeksu WIG20 pozytywnie wyróżniał się dziś KernelKernel (Zobacz notowania spółki »), który kończy dzień wzrostem o +9,06%. Dobrze zachowywały się również: PKNOrlen (+2,97%), mBank (+1,56%), Tauron (+1,35%), PKOBP (+1,12%) i PZU (+1,11%). Zdecydowanie słabiej poradziły sobie: LPP (-2,64%), Synthos (-3,04%), PGE (-1,56%) oraz Eurocash (-1,32%).

Wśród małych i średnich spółek dobrze wypadły dziś: Miraculum, Livechat, VIGO System, Famur, Comperia, Stalprodukt oraz Orco Property Group. Najsłabiej zaś prezentowały się: Czerwona Torebka, Fota, Astarta, Duon Ergis, Wielton, Police i Rainbow.

Dzisiejsza sesja nie wniosła niestety nic nowego do obrazu obecnej sytuacji na warszawskim parkiecie. Choć była lekko optymistyczna, to jednak do euforii jeszcze daleko i nie możemy wyrwać się z nużącej konsolidacji. Widoczne w ostatnich dniach umocnienie złotego wskazuje na zainteresowanie kapitałów zagranicznych inwestycjami w naszym kraju. Niestety beneficjentem cały czas pozostaje rynek obligacji. Tam hossa trwa w najlepsze, a rentowności polskich obligacji skarbowych notują historyczne minima. Warszawską giełdę niestety ten kapitał konsekwentnie omija. Być może, gdy na obligacjach o zarobki będzie już znacznie trudniej, choć część tych środków trafi na nasz rynek akcji i wreszcie spróbuje wyrwać go z letargu, który od dłuższego czasu obserwujemy.

Piotr Trzciński
Makler DM BZ WBK S.A.

d3lhttw

Podziel się opinią

Share
d3lhttw
d3lhttw