Trwa ładowanie...
d3dcnos

Menedżerowie, twórcy i artyści będą objęci VAT?

Osoby zatrudnione na umowę-zlecenie, umowę o
dzieło, a także menedżerowie na kontraktach, twórcy i artyści mają
być objęci VAT - zapowiada "Rzeczpospolita". Będą musieli
prowadzić skomplikowane ewidencje, czego dziś mogą uniknąć.

Share
d3dcnos

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Nad propozycjami Ministerstwa Finansów na razie dyskutuje specjalna podkomisja.

Już teraz jednak niektóre z ministerialnych propozycji wywołują emocje. Wzbudził je na przykład pomysł wprowadzenia nowej definicji działalności gospodarczej - dzięki niej Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć listę grup zawodowych, które będą musiały płacić VAT. Pocieszeniem jest pozostawienie zwolnienia dla osób o niezbyt wysokich zarobkach. Nadal nie będą musieli rozliczać tego podatku ci, których roczne przychody nie przekraczają 10 tys. euro, czyli obecnie 39 tys. 700 zł.

Wiceminister finansów Jacek Dominik tłumaczy, że zmiany w ustawie o VAT są konieczne, bo trzeba dostosować polskie prawo do przepisów unijnych oraz do zmiany ustawy o PIT, która obowiązuje od początku tego roku - czytamy w dzienniku.

Eksperci nie radzą jednak wprowadzać takich warunków do umów-zleceń czy o dzieło. Ewentualna kontrola może uznać je za umowy o pracę. Konsekwencją będzie konieczność zapłaty wyższych składek ZUS - takich jak pracownicy etatowi - pisze "Rzeczpospolita". (PAP)

d3dcnos

Podziel się opinią

Share
d3dcnos
d3dcnos