Trwa ładowanie...

MF przygotowało rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych

Przedsiębiorcy, których roczne obroty nie przekroczyły w tym roku 40 tys. zł, w 2010 roku nie będą musieli rejestrować obrotów przy zastosowaniu kas fiskalnych. Nadal też nie będą mieli takiego obowiązku m.in. lekarze i prawnicy - wynika z rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych, które przygotował resort finansów.

MF przygotowało rozporządzenie w sprawie kas fiskalnychŹródło: Jupiterimages
d2gew4g
d2gew4g

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych, wynikające z obecnie obowiązującego rozporządzenia MF z 19 grudnia 2008 r., przestaną obowiązywać 31 grudnia 2009 r. Gdyby od 1 stycznia 2010 r. nie weszło w życie nowe rozporządzenie, to wszyscy przedsiębiorcy, sprzedający towary lub usługi osobom fizycznym lub rolnikom nie prowadzącym działalności gospodarczej, musieliby rejestrować swoje obroty przy użyciu kas fiskalnych.

Projekt utrzymuje większość dotychczasowych zasad stosowania kas. Wynika z niego, że do 31 grudnia 2010 r. ma obowiązywać zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas dla podatników o obrotach nie przekraczających w poprzednim roku podatkowym 40 tys. zł. Zachowane ma też być zwolnienie z obowiązku stosowania kas dla podatników rozpoczynających działalność, dopóki ich obroty nie przekroczą 20 tys. zł.

Do 31 grudnia 2010 r. utrzymane ma być zwolnienie z obowiązku stosowania kas dla podatników rozliczających się z podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Kas nie będą też musieli stosować ci, u których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących ją w formie indywidualnych gospodarstw rolnych stanowiła więcej niż 70 proc. całej sprzedaży.

d2gew4g

Utrzymane ma być zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotów przy użyciu kas dla firm świadczących usługi lub sprzedających towary przy zastosowaniu automatów przyjmujących należność, z wyjątkiem sprzedaży paliw płynnych i gazowych.

Po 1 stycznia 2010 r. mają być utrzymane dotychczasowe zwolnienia przedmiotowe, np. dla dostawców energii, wody, notariuszy, osób świadczących usługi notarialne, prawnicze czy medyczne.

Tak jak dotychczas, bez względu na wysokość obrotów, kasy będą musieli stosować przedsiębiorcy: świadczący usługi przewozu osób i ładunków; zajmujący się dostawą części zamiennych do samochodów, sprzętu elektronicznego i fotograficznego; sprzedający wyroby z metali szlachetnych, płyty CD i DVD, oprogramowanie komputerowe, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, niezmienione mają pozostać zasady dotyczące terminów rozpoczęcia ewidencjonowania obrotów przy użyciu kas przez podmioty, których obroty przekroczą 40 tys. zł, a nie korzystające z innych zwolnień przewidzianych w rozporządzeniu. Tak jak obecnie, będą one musiały stosować kasy po upływie dwóch miesięcy od przekroczenia limitu 40 tys. zł.

d2gew4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gew4g