Trwa ładowanie...
d2b7a1t

MG: Centrum SOLVIT Polska nagrodzone przez Komisję Europejską (komunikat)

...

Share
d2b7a1t

13.03. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

W październiku 2013 roku Komisja Europejska przyznała działającemu w Ministerstwie Gospodarki Centrum SOLVIT Polska nagrodę w kategorii "Sprawa roku 2013". Działalność polskiego Centrum opisuje raport z działalności Centrum SOLVIT Polska w roku 2013, który został przyjęty 12 marca 2014 r. przez Komitet do Spraw Europejskich.

Sprawy przedsiębiorców i obywateli rozwiązywane w ramach nieformalnego systemu SOLVIT dotyczą problemów transgranicznych, wywołanych ewentualnym naruszeniem prawa UE przez organ administracji publicznej. Nie są one jednocześnie przedmiotem postępowania sądowego na poziomie krajowych czy unijnym.

d2b7a1t

Według raportu, w 2013 r. do Centrum SOLVIT Polska wpłynęły 402 wnioski. W porównaniu z latami poprzednimi ich liczba znacznie wzrosła. W 2012 r. było ich 318. Dotyczyły one głównie problemów polskich obywateli z organami administracji brytyjskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Większość wniosków związana jest z tzw. sprawami niesolvitowymi, czyli niespełniającymi kryteriów w tym zakresie. Wówczas polskie Centrum SOLVIT udziela na taki wniosek odpowiedzi oraz, jeśli to możliwe, kieruje wnioskodawcę do właściwej instytucji, sieci lub Komisji Europejskiej.

W 2013 roku Centrum SOLVIT Polska prowadziło przede wszystkim sprawy polskich obywateli i przedsiębiorców przeciwko urzędom z obszaru zabezpieczenia społecznego. Centrum pomogło m.in. w uzyskaniu renty przez polską obywatelkę w Niemczech, wsparło Polaka mieszkającego we Francji w otrzymaniu przez niego zasiłku, przyczyniło się do o uzyskania świadczeń rodzinnych dla polskiej rodziny w Niemczech, jak również emerytury dla Polki mieszkającej we Włoszech. Pozostałe główne obszary problemowe to: zezwolenia na pobyt, uznawanie kwalifikacji zawodowych, podatki i kontrole drogowe. W 2013 roku załatwiono 77 spraw w bazie danych SOLVIT.

SOLVIT działa w 31 państwach UE oraz w Norwegii, Lichtensteinie i Islandii. Funkcjonuje w oparciu o internetową bazę danych prowadzoną przez Komisję Europejską. Czas przewidziany na znalezienie rozwiązania danej sprawy wynosi 10 tygodni.

Więcej informacji na temat sposobu i zakresu działania SOLVIT znajduje się na stronie internetowej: http://www.mg.gov.pl/Wspieranie+przedsiebiorczosci/Instrumenty+rynku+wewnetrznego/Solvit

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2b7a1t

Podziel się opinią

Share
d2b7a1t
d2b7a1t