MG: Centrum SOLVIT Polska nagrodzone przez Komisję Europejską (komunikat)
...
13.03. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:
W październiku 2013 roku Komisja Europejska przyznała działającemu w Ministerstwie Gospodarki Centrum SOLVIT Polska nagrodę w kategorii "Sprawa roku 2013". Działalność polskiego Centrum opisuje raport z działalności Centrum SOLVIT Polska w roku 2013, który został przyjęty 12 marca 2014 r. przez Komitet do Spraw Europejskich.
Sprawy przedsiębiorców i obywateli rozwiązywane w ramach nieformalnego systemu SOLVIT dotyczą problemów transgranicznych, wywołanych ewentualnym naruszeniem prawa UE przez organ administracji publicznej. Nie są one jednocześnie przedmiotem postępowania sądowego na poziomie krajowych czy unijnym.
Według raportu, w 2013 r. do Centrum SOLVIT Polska wpłynęły 402 wnioski. W porównaniu z latami poprzednimi ich liczba znacznie wzrosła. W 2012 r. było ich 318. Dotyczyły one głównie problemów polskich obywateli z organami administracji brytyjskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Większość wniosków związana jest z tzw. sprawami niesolvitowymi, czyli niespełniającymi kryteriów w tym zakresie. Wówczas polskie Centrum SOLVIT udziela na taki wniosek odpowiedzi oraz, jeśli to możliwe, kieruje wnioskodawcę do właściwej instytucji, sieci lub Komisji Europejskiej.
W 2013 roku Centrum SOLVIT Polska prowadziło przede wszystkim sprawy polskich obywateli i przedsiębiorców przeciwko urzędom z obszaru zabezpieczenia społecznego. Centrum pomogło m.in. w uzyskaniu renty przez polską obywatelkę w Niemczech, wsparło Polaka mieszkającego we Francji w otrzymaniu przez niego zasiłku, przyczyniło się do o uzyskania świadczeń rodzinnych dla polskiej rodziny w Niemczech, jak również emerytury dla Polki mieszkającej we Włoszech. Pozostałe główne obszary problemowe to: zezwolenia na pobyt, uznawanie kwalifikacji zawodowych, podatki i kontrole drogowe. W 2013 roku załatwiono 77 spraw w bazie danych SOLVIT.
SOLVIT działa w 31 państwach UE oraz w Norwegii, Lichtensteinie i Islandii. Funkcjonuje w oparciu o internetową bazę danych prowadzoną przez Komisję Europejską. Czas przewidziany na znalezienie rozwiązania danej sprawy wynosi 10 tygodni.
Więcej informacji na temat sposobu i zakresu działania SOLVIT znajduje się na stronie internetowej: http://www.mg.gov.pl/Wspieranie+przedsiebiorczosci/Instrumenty+rynku+wewnetrznego/Solvit
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/