Trwa ładowanie...
d3hhtsz

MG: rząd przyjął projekt ustawy o OZE (komunikat)

...

d3hhtsz
d3hhtsz

08.04. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

Instrumenty wsparcia dla wytwarzania energii w instalacjach OZE, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska, a także racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to główne elementy ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowanej w Ministerstwie Gospodarki. Rada Ministrów przyjęła dokument 8 kwietnia 2014 r.

W projekcie ustawy zaproponowano nowy system wsparcia dla energii z odnawialnych źródeł w postaci aukcji. Będą one odbywały się przynajmniej raz w roku. Informacje dotyczące aukcji ogłaszać będzie minister gospodarki do 30 listopada każdego roku. Wskazana będzie wówczas ilość i wartość energii, która stanie się przedmiotem aukcji w następnym roku. Osobne aukcje będą odbywać się na zakup energii ze źródeł odnawialnych o mocy do 1 MW i powyżej 1 MW. Co najmniej 25 proc. energii z OZE zakupionej po przeprowadzeniu aukcji pochodzić będzie ze źródeł o mocy do 1 MW. To umożliwi wsparcie także dla małych przedsiębiorców.

Minister gospodarki będzie ogłaszał również tzw. cenę referencyjną, czyli maksymalną, za jaką będzie można zakupić w danym roku 1 MWh energii z OZE.

d3hhtsz

Dokument wprowadza również pojęcie mikroinstalacji, czyli instalacji OZE o niewielkiej mocy, produkującej energię głównie na własne potrzeby. Dla jej użytkowania nie trzeba będzie mieć koncesji, a osoby fizyczne, czyli prosumenci, nie będą musieli prowadzić działalności gospodarczej. Obowiązek zakupu energii elektrycznej od prosumentów spoczywa na tzw. sprzedawcy zobowiązanym.

Zgodnie z ustawą potwierdzeniem wytwarzania energii z OZE będą świadectwa pochodzenia wydawane przez prezesa URE. Jako towar giełdowy będą one zbywalne. Wytwórcy biogazu rolniczego otrzymają odrębne świadectwa. Warunkiem ich wydania będzie wprowadzenia biogazu do sieci dystrybucyjnej.

Projekt zawiera także mechanizm, który zabezpiecza przed używaniem do współspalania pełnowartościowego drewna. Zakłada on również odejście od wspierania prostego współspalania biomasy z węglem w dużych blokach energetycznych.

- Rozwój odnawialnych źródeł w Polsce powinien przede wszystkim uwzględniać interesy przedsiębiorców działających w sektorze energetyki odnawialnej, odbiorców energii, podmiotów prowadzących działalność w rolnictwie, a także gminy, na terenie których będą powstawać instalacje OZE - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz