Trwa ładowanie...

Microsoft przejmie część zakładów Nokii

Amerykański gigant informatyczny Microsoft porozumiał się z fińską Nokią w sprawie przejęcia jej zakładów produkujących telefony komórkowe za 5,44 mld euro. Oprócz fabryk Microsoft nabędzie też prawa patentowe.

Microsoft przejmie część zakładów NokiiŹródło: AFP
d3iartb
d3iartb

- Wierzymy, że transakcja to najlepsza droga naprzód dla Nokii i jej akcjonariuszy - poinformował w komunikacie prezes firmy, Risto Siilasmaa.

Przejęcie muszą zatwierdzić udziałowcy Nokii i urzędy.

Oba koncerny rozwijają współpracę od 2011 roku. Wtedy Nokia po raz pierwszy odeszła od Symbiana, własnego systemu operacyjnego, na rzecz Windowsa - właśnie koncernu Microsoft. Zasilał on też kolejne smartfony Nokii, w tym mającą premierę w ubiegłym roku Lumię. W zamian Microsoft zobowiązał się wesprzeć finansowo Nokię w marketingu i inżynierii.

Przedsiębiorstwo założone zostało w roku 1865 jako fabryka masy papierniczej, następnie zajmowało się produkcją kabli i galanterii gumowej. Nazwy Nokia firma zaczęła używać po przeniesieniu produkcji do miasta Nokia w Finlandii.

d3iartb

Nokia zatrudnia 112 tys. osób w 120 krajach. Jest odpowiedzialna za 20 proc. eksportu Finlandii. W kwietniu 2006 więcej niż co trzeci (35 proc.) telefon komórkowy sprzedawany na świecie został wyprodukowany przez Nokię.

Gdy na rynku zaczęły królować smartfony, fińska firma błyskawicznie straciła pozycję lidera. Wyprzedziły ją Samsung i Apple. Obecnie Nokia nie mieści się nawet w pierwszej piątce największych producentów komórek.

d3iartb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iartb