Mieszkanie dla Młodych. Koniec z przyjmowaniem wniosków na 2017 rok

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wstrzymał we wtorek przyjmowanie wniosków z limitu 2017 r. w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych", podała instytucja.

Mieszkanie dla Młodych. Koniec z przyjmowaniem wniosków na 2017 rok
Źródło zdjęć: © Fotolia | Piotr Adamowicz

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
wstrzymał we wtorek przyjmowanie wniosków z limitu 2017 r. w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych". Niby wystarczy zaczekać do stycznia przyszłego roku, kiedy będą dostępne kolejne 373 mln zł. Jednak część osób albo straci wpłacone zaliczki, albo będzie musiała zaciągnąć zwykły kredyt. Kluczowe jest to, czy wniosek został zarejestrowany przez bank w BGK - zwraca uwagę Expander. "Limit, który został określony przez ustawodawcę na 2017 r. został wykorzystany w 50 procentach. Łączna kwota finansowego wsparcia wynikająca z wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazanych przez banki kredytujące do Banku Gospodarstwa Krajowego, z planowanym terminem wypłaty środków w 2017 r. wynosi już 373 mln zł" - czytamy w komunikacie. Kiedy znów po dopłaty?

Wznowienie przyjmowania wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty finansowego wsparcia w przyszłym roku nastąpi od 1 stycznia 2017 r.

"Nabywcy w dalszym ciągu mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania wkładu własnego nastąpi w 2018 r. Limit środków przewidziany na 2018 r. to 762 mln zł. Nabywcy do 1 stycznia 2018 r. mogą wnioskować o dofinansowanie wyłącznie do dnia, w którym łączna kwota wynikająca z wniosków przekazanych przez banki kredytujące do BGK osiągnie równowartość 50 proc. kwoty limitu środków, tj. 381 mln zł" - czytamy dalej.

Co to oznacza w praktyce?

"Wyczerpanie puli środków na dopłaty na 2017 r. nie oznacza, że wszyscy, którzy już złożyli w bankach wnioski otrzymają kredyt i dofinansowanie" - tłumaczy w komentarzu Jarosław sadowski z Expandera. " Istotne jest to, czy bank zarejestrował wniosek w systemie BGK. Jeśli tak, to najprawdopodobniej dopłata zostanie wypłacona po pozytywnej decyzji kredytowej banku. Jednak w sytuacji, gdy ktoś zawnioskował, ale np. jeszcze nie dostarczył wszystkich wymaganych dokumentów i w związku z tym bank nie zarejestrował jego wniosku w systemie BGK, niestety dofinansowanie nie będzie mogło zostać wypłacone."

*Co warto zrobić? *"Osoby, które już złożyły wnioski powinny więc dowiedzieć się w banku, czy taka rejestracja została dokonana i czy mają szansę na uzyskanie dofinansowania. Istnieje też pewne ryzyko, że dopłata może nie zostać przyznana nawet pomimo zarejestrowania wniosku w BGK. Stałoby się tak, gdyby system został wyłączony zbyt późno i doszłoby do rejestracji wniosków o dopłaty na kwotę wyższą niż przewidziana w ustawie pula" - wyjaśnia analityk.

Co jeśli nie dostanę dopłaty? "Osoby, które złożyły wniosek o preferencyjny kredyt, ale nie otrzymają dopłaty, znajdą się w trudnej sytuacji. Odkładając decyzję do stycznia, kiedy dostępna stanie się kolejna pula pieniędzy, narażą się na utratę zaliczki wpłaconej na poczet zakupu mieszkania. Mogą też teraz zaciągnąć zwykły kredyt, ale będzie to możliwe jedynie, jeśli posiadają co najmniej 10 proc. wkładu własnego. W wielu przypadkach to rozwiązanie nie będzie dostępne, bowiem to właśnie dopłata z MdM miała zastąpić kapitał własny. Dodatkowo kwota takiego zwykłego kredytu byłaby wyższa, a więc zdolność kredytowa takiej osoby może nie być wystarczająca" - dodają analitycy i podpowiadają rozwiązanie: "najlepszym w takiej sytuacji wydaje się przekonanie sprzedającego, żeby zgodził się część ceny, odpowiadającą kwocie dopłaty, otrzymać dopiero w 2018 r. Gdyby to się udało, można od razu zawnioskować o preferencyjny kredyt z dopłatą na 2018 r. W tym przypadku pula pieniędzy wciąż jest dostępna. Kredyt zostanie wypłacony przez bank od razu, a jedynie dopłata trafi na konto sprzedającego dopiero w styczniu 2018 r. Ponieważ deweloperom zależy na utrzymaniu wysokiej sprzedaży, taka propozycja ma szansę spotkać się z akceptacją, zwłaszcza jeśli dofinansowanie nie stanowi dużej części ceny mieszkania" - doradza specjalista z Expandera. "Mieszkanie dla Młodych"
Realizację rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych" przewidziano na pięć lat - od 2014 do 2018 roku. Ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi przewiduje w każdym roku inny limit środków na wypłatę bezzwrotnego wsparcia.

"Mieszkanie dla Młodych" to prorodzinny program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania oraz małżeństwa i osoby samotnie wychowujące co najmniej 3 dzieci w zakupie mieszkania, które zaspokoi ich większe potrzeby mieszkaniowe. Obsługą finansową programu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, którego rolą jest wspieranie społecznego i gospodarczego rozwoju kraju. Wcześniej BGK zapewniał obsługę programu "Rodzina na swoim", który pomógł ponad 190 tysiącom Polaków nabyć mieszkanie na własność.

Źródło artykułu:ISBnews
finansebgkmieszkanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)