Trwa ładowanie...

Ministerstwo Finansów chce ukrócić proceder wyłudzania VAT w handlu stalą

Nałożenie na kupującego, a nie na sprzedawcę obowiązku odprowadzenia podatku w obrocie wyrobami stalowymi i wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności podatkowej w dostawach tego towaru – to propozycje Ministerstwa Finansów, które mają wyeliminować proceder wyłudzania VAT w handlu prętami stalowymi. Budżet państwa traci na tych oszustwach około 400 mln zł rocznie. Przepisy wbrew wcześniejszym zapowiedziom raczej nie wejdą w życie od 1 sierpnia br., ale resort zapewnia, że nastąpi to w kolejnych miesiącach.

Ministerstwo Finansów chce ukrócić proceder wyłudzania VAT w handlu staląŹródło: Thinkstockphotos
d2r6o4i
d2r6o4i

Zmiana ma zlikwidować proceder wyłudzania VAT przez firmy, które pod pozorem eksportu stali do krajów UE chcą skorzystać z zerowej stawki VAT. Następnie towar jest sprowadzany znowu do Polski, ale w takim wypadku cena do zapłaty zawiera już 23 proc. VAT.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia odwróconego VAT na wyroby stalowe. W tym mechanizmie to kupujący, a nie sprzedający będzie miał obowiązek odprowadzenia podatku. Byłoby to ograniczone do tzw. towarów wrażliwych (paliwa, złoto oraz wyroby ze stali).

Ponadto resort finansów zamierza wprowadzić solidarną odpowiedzialność podatkową w obrocie towarami wrażliwymi, w myśl której w określonych sytuacjach to nabywca ponosiłby odpowiedzialność za niewypłacony przez dostawcę podatek. Wyłączone będą w dostawie towarów wrażliwych deklaracje kwartalne, obowiązywałyby deklaracje miesięczne.

– Chcemy, aby proponowane przez nas regulacje weszły w życie jak najszybciej. Jest to odpowiedź na postulaty uczciwych przedsiębiorców, którzy bez takiego wsparcia i narzędzia prawnego nie mają szans w walce z szarą strefą, czyli z tymi, który nadużywają przepisów, aby wyłudzać VAT bez żadnej odpowiedzialności – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministra Finansów.

d2r6o4i

Mechanizm odwróconego VAT ma sprawić, że nie będzie możliwe jego wyłudzanie.

– Ci, którzy handlowali prętami stalowymi tylko po to, aby moc wyłudzić VAT, już takiej możliwości nie będą mieli, ponieważ nie będą uprawnieni do odliczenia tego podatku, czyli zwyczajnie do wyłudzenia podatku z budżetu państwa – stwierdza rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

Prace nad wprowadzeniem omawianych przepisów wymagają uzupełnienia załączników do ustawy o VAT o kolejne towary z grupy wrażliwych. Część zmian znajdzie się w przygotowywanej obecnie przez Ministerstwo Finansów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Rzeczniczka twierdzi, że wprowadzenie zmian może się nieco opóźnić (zapowiadany był 1 sierpnia), ale powinno nastąpić w najbliższych miesiącach.

O wprowadzenie mechanizmu odwróconego VAT w handlu stalą apeluje od miesięcy Polska Unia Dystrybutorów Stali.

d2r6o4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r6o4i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj