Miód indyjski zakazany

Unia Europejska zakazała sprowadzania miodu indyjskiego do Europy w związku z wykryciem obecności ołowiu w jednym z transportów. Władze indyjskie próbują wyjaśnić, dlaczego w miodzie eksportowanym do Europy znalazły się ślady ołowiu.

Kraje Unii Europejskiej były drugim po Stanach Zjednoczonych odbiorcą indyjskiego miodu. Unijny zakaz dotknął boleśnie producentów z Indii, którzy sprzedawali do Europy miód o wartości sięgającej 8 milionów dolarów rocznie. Była to jedna czwarta indyjskiej produkcji miodu. Według indyjskich ekspertów, ślady ołowiu mogły znaleźć się w produkowanym w Indiach miodzie w wyniku stosowania preparatów zapobiegających rozwojowi bakterii w ulach.

Część ekspertów twierdzi jednak, że sytuacja powstała w wyniku sprowadzania do Indii taniego miodu z Chin, który mógł zawierać ślady ołowiu. Miód taki po przetworzeniu w Indiach był eksportowany do Europy. Dlatego część indyjskich eksporterów chce wymusić na władzach Indii wprowadzenie zakazu sprowadzania na rynek tego kraju miodu z Chin.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)