Trwa ładowanie...
d2kasfk

MON: spotkanie ministra Siemoniaka z gen. Palomerosem (komunikat)

...

d2kasfk
d2kasfk

16.04. Warszawa - MON informuje:

Wspólna polityka obronna, przyszłość centrów NATO, planowanie i realizacja operacji połączonych (MJO+) oraz ćwiczenie Steadfast Jazz 2013 to główne tematy rozmowy ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z Naczelnym Sojuszniczym Dowódcą Transformacji (SACT) generałem Jean-Paulem Palom,rosem.

"Jestem bardzo zaszczycony możliwością dzisiejszego spotkania m.in. dlatego, że Polska od 14 lat bardzo aktywnie uczestniczy w działaniach podejmowanych przez NATO" - powiedział gen. Jean-Paul Palom,ros.

Przebywający z wizytą w Warszawie Naczelny Sojuszniczy Dowódca Transformacji (SACT) rozmawiał z ministrem Tomaszem Siemoniakiem m.in. o roli i przyszłości Centrum JFTC w Bydgoszczy.

d2kasfk

"Centrum JFTC oraz inne tego typu centra traktuję, jako fundament NATO i fundament Dowództwa Transformacji. (...) To przyszłość NATO" - powiedział. Generał Palom,ros podzielił również zdanie ministra Tomasza Siemoniaka o konieczności wzmocnienia roli centrów i wykorzystania potencjału, jaki posiadają tego rodzaju placówki. "Zgadzam się z pana opinią, że Centrum w Bydgoszczy jest narzędziem, które trzeba wykorzystywać w przyszłości. Chcemy, aby kraje tam koncentrowały swoje siły. (...) To centrum wiedzy i doświadczenia ludzi, którzy mają wielką praktykę z misji np. w Afganistanie i pracy w innych międzynarodowych dowództwach" - powiedział gen. Palom,ros.

Minister Siemoniak zaznaczył w swojej wypowiedzi, że jednym z zadań dowództw transformacji jest dbanie o ukompletowanie centrów i wzmacnianie ich międzynarodowej roli tak, żeby nie stały się tylko dobrem państw na terenie których funkcjonują.

Podczas rozmowy na temat organizacji ćwiczenia Steadfast Jazz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na konieczność większego zaangażowania państw sojuszniczych we wspólne ćwiczenia. "Popieram zdanie Sekretarza Generalnego NATO Andersa Rasmussena, który jakiś czas temu powiedział, iż wspólne ćwiczenia są dla poszczególnych państw testem zaangażowania w sprawy sojuszu. (...) Chcemy, aby w ćwiczenia organizowane w przyszłości zaangażowana była większa liczba wojsk. Możliwy i konieczny jest szerszy udział np. sił szybkiego reagowania" - podkreślił minister Siemoniak.

Generał podczas rozmowy zwrócił uwagę na konieczność intensyfikacji działań, które pozwolą utrzymywać odpowiednią dynamikę rozwoju inicjatywy połączonych sił. Jednym z tych działań mają być wspólne wielonarodowe ćwiczenia.

d2kasfk

Naczelny Sojuszniczy Dowódca Transformacji złożył na ręce ministra Tomasza Siemoniaka podziękowania za wzmacnianie wspólnej polityki obronnej w regionie. "Wiem, że wasz kraj jest bardzo chętny do podejmowania przedsięwzięć mających na celu pogłębienie współpracy w regionie. To bardzo obiecujące działanie. (...) Wasza obecność w Grupie Wyszehradzkiej, inicjatywa Pooling and Sharing to działania zmierzające w dobrym kierunku" - powiedział gen. Palom,ros.

Odnosząc się do kwestii związanych z ideą Smart Defence oraz Pooling and Sharing minister Tomasz Siemoniak zaznaczył, że istnieje konieczność realizowania w ramach Smart Defence projektów coraz większych i o coraz większej wadze. "Chcielibyśmy, aby dyskusja prowadzona przez państwa Sojuszu szła w kierunku dużych projektów" - dodał szef resortu obrony.

Jednym z tematów poruszanym podczas rozmowy była kwestia współpracy na płaszczyźnie NATO - UE. "Jako Dowództwo Transformacji chcemy, aby działania podejmowane w ramach obu wspólnot nie dublowały się, a uzupełniały" - zapewnił gen. Palom,ros.

d2kasfk

Minister Siemoniak wyraził nadzieję, że Rada Europejska już wkrótce nada nową dynamikę wspólnej polityce obronnej, co pozwoli zwiększyć spójność w podejmowaniu współpracy.

W spotkaniu, które odbyło się we wtorek, 16 kwietnia w Warszawie uczestniczył także szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch oraz Polski Przedstawiciel Wojskowy przy KW NATO i UE gen. dyw. Janusz Bojarski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d2kasfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kasfk