Trwa ładowanie...
d41ktlz
gmo
03-03-2010 17:47

MRiRW: sprzeciw ws. dopuszczenia do uprawy ziemniaka Amflora (komunikat)

...

d41ktlz
d41ktlz

03.03. Warszawa - MRiRW informuje:

Minister Marek Sawicki wystosował dziś list do komisarza ds. Rolnictwa KE Daciana Ciolosa, w którym wyraził sprzeciw odnośnie zastosowanej procedury, w związku z podaniem w dniu wczorajszym (tj. 2 marca 2010 r.) informacji o autoryzacji przez Komisję Europejską kolejnych produktów genetycznie zmodyfikowanych, w tym z decyzją wydaną na podstawie Dyrektywy 2001/18/WE w sprawie dopuszczenia do uprawy genetycznie zmodyfikowanej odmiany ziemniaka Amflora oraz produkcji skrobi na cele przemysłowe. Procedura dotycząca autoryzacji na terytorium Wspólnoty ziemniaka Amflora rozpoczęła się w roku 2005 złożeniem przez firmę BASF wniosku do właściwego organu ds. GMO w Wielkiej Brytanii. Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa w dniu 16 lipca 2007 roku. nie uzyskano kwalifikowanej większości głosów i Komisja została zobowiązana do ponownego przyjrzenia się sprawie. Od tamtej pory, przez blisko trzy lata, żadna informacja odnośnie tej sprawy nie była formalnie podawana do publicznej wiadomości.

Państwa członkowskie nie były informowane o zamiarach Komisji Europejskiej.

Minister Marek Sawicki wyraził swój sprzeciwu wobec faktu, iż po tak długiej przerwie, podczas której wprowadzono nowe procedury podejmowania decyzji oraz zmianie składu Komisji Europejskiej, Komisja bez konsultacji z Parlamentem Europejskim ogłosiła decyzję w sprawie dopuszczenia do uprawy genetycznie zmodyfikowanej odmiany ziemniaka Amflora.

d41ktlz

Ponadto minister zaprotestował przeciw podawaniu do publicznej wiadomości informacji o autoryzacji nowych produktów bez uprzedniego poinformowania państw członkowskich.

Minister Marek Sawicki uznał, że brak głosu Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, pozbawienie państw członkowskich możliwości wyrażenia ostatecznej opinii oraz stanowisko rządu Polskiego, w którym Polska opowiada się przeciwko wprowadzaniu do obrotu produktów genetycznie zmodyfikowanych, przesadzają o tym, że tryb podejmowania decyzji w tej konkretnej sprawie nie powinien być uznany za zakończony.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sdd/

d41ktlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ktlz