MRR: wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z funduszy unijnych (komunikat)
...
14.01. Warszawa - MRR informuje:
Dobrze zainwestowane fundusze europejskie korzystnie wpływają na dynamikę wzrostu PKB, zwiększają konkurencyjność gospodarki, pomagają rozwijać przedsiębiorczość i tworzyć nowe miejsca pracy. Polska pod tym względem cieszy się znakomitą opinią zarówno w Komisji Europejskiej, i w samej Europie, i stawiana jest za wzór wdrażania funduszy unijnych. Dotyczy to również projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
Pojawiające się w zagranicznych mediach zarzuty o nadmiernym wspieraniu w Polsce dużych korporacji ze środków EFS są nieuzasadnione. Przedsiębiorstwa takie stanowią zaledwie 3 proc. ogółu beneficjentów programu Kapitał Ludzki (POKL) korzystających bezpośrednio ze wsparcia funduszowego. Zdecydowaną większość uczestników projektów stanowią mikroprzedsiębiorstwa (71 proc.) oraz małe firmy (ok. 20 proc.). W konsekwencji, MŚP mają zapewnione wystarczające dofinansowanie. Ponadto, w 2012 r., po badaniach ewaluacyjnych, wspólnie z Komisją Europejską, podjęto decyzję o zakończeniu wsparcia dla dużych firm i skoncentrowaniu go na małych i średnich przedsiębiorstwach.
Należy przy tym podkreślić, że przepisy rozporządzeń wspólnotowych regulujących zasady funkcjonowania polityki spójności w UE, w tym również Europejskiego Funduszu Społecznego, nie wykluczało możliwości wspierania dużych przedsiębiorstw w zakresie wsparcia szkoleniowego czy doradczego. Nadal mogą być dofinansowane np. projekty restrukturyzacyjne. Wszystkie działania prowadzone przez Polskę w zakresie wykorzystywania Europejskiego Funduszu Społecznego były i są prowadzone zgodnie z obowiązującym prawodawstwem unijnym jak również zgodnie z decyzjami Komisji Europejskiej (Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia), które określają kształt i zakres pomocy udzielanej w ramach programu Kapitał Ludzki. Zarówno w fazie przygotowania, jak i każdej zmiany w POKL propozycje polskie są przedmiotem pogłębionych negocjacji z Komisją Europejską, a następnie znajdują potwierdzenie w jej formalnej decyzji.
Dzięki dotacjom z programu Kapitał Ludzki na założenie działalności gospodarczej utworzono ponad 150 tys. miejsc pracy - właśnie mikroprzedsiębiorstw. Co druga osoba bezrobotna uczestnicząca w projekcie PO KL znajduje pracę pół roku po jego ukończeniu. Dzięki EFS co czwarta osoba zagrożona wykluczeniem społecznym znajduje zatrudnienie.]
Do tej pory w Polsce zrealizowano z EFS ponad 38 tys. projektów za 40 mld złotych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kos/